Save See photos

Dom Coacha i Mentora

Translated automatically with Google Translate

U źródeł Ropy, na granicy polsko-słowackiej panuje krajobraz typowo wiejski. Pasące się bydło i owce, kury przebiegające przez drogę, ujadanie psów, szum wąskiej rzeczki, krzyże łemkowskie i cisza jak makiem zasiał. Czasem zabraknie prądu, w końcu jesteśmy w gorlickiem, a standardem jest słaby zasięg, więc korzystamy z telefonów stacjonarnych. Blechnarka jest niejako skryta w cieniu wysowskiego uzdrowiska, ale wcale nam to nie przeszkadza. Nie pchamy się w światła reflektorów, bo dobrze nam tu na uboczu.

Nazwa wsi (łemkowska Blichnarka) pochodzi od słowa blechnar, oznaczającego prawdopodobnie rzemieślnika bielącego surowe płótno. Dużo tu odniesień do łemków, przecież to ich ziemia, na której mieszkali, wychowywali dzieci, budowali piękne chyże, i z której niestety zostali wysiedleni. Pozostały po nich cmentarze, krzyże, cerkiew, którą widać z naszych okien i legendy o tajemniczych wierzeniach. Choć brzmi to jak bujda, jeszcze po II wojnie światowej w Beskidzie Niskim wierzono, że ludzie po śmierci mogą zamieniać się w upiory z dwiema duszami i dwoma sercami. Na ratunek nękanym mieszkańcom przybywali baczowie, czyli specjaliści od odpędzania złych mocy, wampirów, upiorów i duchów. Jeszcze do dziś możecie usłyszeć o sławetnym Leszku Babeju, najsławniejszym z baczów, mieszkającym właśnie w Blechnarce i spoczywającym na tutejszym cmentarzu. Oj dużo by opowiadać o beztroskim, lubującym się w trunkach, lokalnym bohaterze. Może kiedyś przy ognisku…

Właśnie te tajemnicze historie i wyjątkowa atmosfera przyciągnęły nas w dziki Beskid Niski. Znaleźliśmy dom, który chcieliśmy uratować od rozpadu i za wszelką cenę pozostawić go w oryginalnym kształcie. Nasza łemkowska chyża została zbudowana przez poprzednich właścicieli tuż po ich powrocie na rodzinną ziemię z wysiedlenia w 1959 roku.

Przez ok. 15 lat pracowaliśmy w korporacjach, ale przyszedł czas na zmiany. Zaczęliśmy żyć wolniej, skromniej, bardziej świadomie, w zgodzie ze sobą i z naturą. Jesteśmy z wykształcenia muzykiem, psychologiem, a wspólnie coachami. Stąd nazwa Dom Coacha i Mentora. Zapraszamy tych, który chcą w ciszy, spokoju odpocząć, zaczerpnąć inspiracji do dalszej wędrówki przez życie. Tu możecie dostać dużo uśmiechu, muzyki, a gdyby była potrzeba, przepracować swoje sprawy pod okiem doświadczonych trenerów (coachów).

Przybywajcie pooddychać świeżym powietrzem po deszczowej nocy, porozmawiać o sztuce, historii, kulturze, filozofii i psychologii, pogłaskać kota Mariana i psa Maszę, wsłuchać się w wiatr szalejący po łąkach i spacerować po bezdrożach.

Edyta Sulimska

We could start to the Teleexpress Gallery of Positively Crazy People. In spite of the whining and life situation, we lived in the Low Beskids in 2010 and we are constantly discovering it with the curiosity and joy of the child. We always try to smile and look for positive in every situation. Here, we renovated not only the house, but also family and life. In our Lemko village we live very family with three children with a sensitive addition in the form of a group of pets: Masha's dog, cats Mai and Marian. I work at a music school, and my husband as a psychologist, Coach and Mentor in hard business. Together, we conduct personal development classes here. We invite you primarily to rest. Spiritual experiences will provide wilderness, a remote area and a homely atmosphere.
w naszym domu mamy dla Was tylko jeden apartament dla 7 osób
w dużej sali w „stodole” organizujemy warsztaty rozwojowe, koncerty, projekcie niebanalnych filmów, pogadanki o historii, sztuce, filozofii i psychologii
z domu macie widok na falowane szczyty Beskidu Niskiego i cerkiew Świętych Kosmy i Damiana
możecie gotować sami, możecie też zamówić u nas wiejskie śniadania
nie ma zasięgu, za to jest niezwykły klimat
podpowiemy Wam gdzie kupić jaja, mleko, pieczywo, przetwory

Location

 • In the countryside
 • In the mountains

Type of accommodation

 • Rooms and apartments

Board

 • Breakfast paid extra
 • Local products

Facilities

 • Parking
 • Internet
 • Near the woods
 • Close to attractions
 • Bicycles
 • The host on site
 • Place for a bonfire or barbecue
 • Fireplace
 • Private bathroom
 • Flexible arrival / departure times
 • No service
 • Double bed
 • Unique view from the window

Local food

 • Eggs
 • Cheese
 • Bread
 • Milk
 • Mushrooms

Where will I sleep?

W oryginalnej łemkowskiej chyży z 1959 roku. Remontowaliśmy ją z dużą uwagą i czułością, tak aby konstrukcja budynku nie została naruszona. Z podwórka i okien macie oko na murowaną cerkiew Świętych Kosmy i Damiana z 1801 r., góry Beskidu Niskiego i zieloną okolicę. Czeka tu na Was wszechogarniający spokój,... jeden apartament z osobnym wejściem dla maksymalnie 7 osób i bardzo lichy zasięg telefoniczny. Dom będziecie dzielić z nami, gospodarzami. Zdarzą nam się pewnie wspólne spacery na Słowację, wieczorne ogniska i gawędy.

W dwupoziomowym apartamencie komfortowo będzie 4 osobom, ale damy radę ugościć 7. Czekają tu na Was:
- 2 sypialnie - jedna z łóżkiem podwójnym, druga z dwoma pojedynczymi,
- łazienka z prysznicem,
- salon z kominkiem połączony z aneksem kuchennym.
Sypialnie i łazienka znajdują się na piętrze, salon zaś “w kamiennej oborze”.

Apartament ma niezależne wejście.

Gościmy również zwierzęta - ale TYLKO za naszą zgodą - posiadamy psa i dwa koty, które muszą dobrze czuć się na własnym podwórku.
more

What will I eat?

Tylko w Waszych rękach leży to co wyląduje w Waszych brzuchach. Do dyspozycji w apartamencie macie małą kuchnię (aneks kuchenny) z pełnym wyposażeniem naczyń, indukcją, lodóweczką itd. Jeśli lubicie śniadania prawie do łóżka możecie zamówić u nas poranny posiłek. Przygotujemy starannie i z gościnnością... to co sami lubimy wcinać. Lokalne produkty, wiejskie jaja, syrop z mniszka własnej produkcji.

Gdzie na zakupy? W okolicy jest gospodarstwo z krówkami, zatem świeże mleko możecie mieć na stole codziennie. U kolejnych sąsiadów są kurki, kaczki i inne ptactwo – jajka można zakupić po wcześniejszym zamówieniu. W Wysowej Zdrój działa plac targowy, a tam to już jest praktycznie wszystko – od warzyw i owoców, po pamiątki, wodę zdrojową, wyroby Koła Gospodyń Wiejskich (zamówienia można składać u mnie – jestem przewodniczącą Koła) – sery: twarogowe, podpuszczkowe, kiszonki, rydze, chleby itd.

W Wysowej Zdrój (3 km) polecamy z całego serca restaurację w Starym Domu Zdrojowym. Prowadzona jest przez mamę i córkę, które jak nikt inny znają się na kuchni regionu i na rydzach. To one są inicjatorkami corocznego Święta Rydza, to one od lat mają certyfikat Kulinarne Dziedzictwo Małopolska. Możecie spróbować wyśmienitych wypieków, deserów, tortów, dań z kuchni beskidzkiej, małopolskiej, żydowskiej, podkarpackiej, przetworów z rydzów i nie tylko. Będziecie śnić o tatarze ze śledzia na gryczanych blinach, o pierogach z gęsimi żołądkami, o bezie z kremem jogurtowym.
more

What will I do?

Tu zrobisz coś dla siebie, jeśli masz na to gotowość. W trakcie długich letnich dni i ciągnących się w nieskończoność zimowych wieczorów nie dzieje się u nas absolutnie nic. Może z nudy, a może z wyboru zdecydujesz się na zaczerpnięcie inspiracji do dalszej wędrówki przez życie. Tu w ciszy i spokoju... możesz odpocząć, dostać od nas dużo uśmiechu, muzyki, a gdyby była potrzeba, przepracować swoje sprawy pod okiem doświadczonych trenerów (coachów). Ci trenerzy to my - Edyta i Adam. Jesteśmy certyfikowanymi coachami, a Adam dodatkowo jest psychologiem, mentorem i ekologiem relacji.
"... co chwila przeprowadzał się "z jednego domu do drugiego" nie tylko dlatego, że potrzebował wypoczynku, ale przede wszystkim po to, aby znaleźć odrobinę samotności. Właśnie samotność uwalniała go od wielu spraw związanych z codziennymi obowiązkami i pozwalała spędzić trochę czasu na medytacjach..." (cyt. John Adair - Anatomia Biznesu - Przywództwo) Właśnie taką ideę chcemy tutaj rozwijać. Dom Coacha i Mentora to oaza z dala od wszystkiego co Was na co dzień wypełnia. Od pożeraczy energii, pracy, obowiązków, toksycznych ludzi i oleistych emocji. Właśnie tutaj wśród przyrody, w najdzikszym z Beskidów, Niskim, jest dobre miejsce na przemyślenia, ćwiczenia oraz bycie ze sobą sam na sam.

Pasjonuje nas historia, muzyka, sztuka. W naszej dużej sali w „stodole” organizujemy zajęcia grupowe, takie jak warsztaty rozwojowe, koncerty, projekcie niebanalnych filmów, pogadanki o historii, kulturze, sztuce, filozofii i psychologii. Jeśli będziecie chcieli do nas dołączyć na słuchanie jazzu, rozmowy o rzeczach ważnych i błahych, śmiech do łez, zajrzyjcie do stodoły. Możemy też spotkać się przy ognisku lub rozpalić Wam ogień byście mieli blechnarskie gwiazdy na wyłączność.

Nasz dom położony jest w centralnej łemkowszczyźnie, w oryginalnej architekturze, przy jednej z odnóg Bursztynowego Szlaku. Tu coś dla siebie znajdzie i historyk, i wędrowiec. Można z okien podziwiać stojącą vis a vis murowaną cerkiew Świętego Kosmy i Damiana z 1801 r. oraz kaplicę św. Mikołaja, można się do nich przespacerować. Można na rower i na narty, bo z Blechnarki ciągną się przepiękne szlaki Beskidu Niskiego, trasy rowerowe i biegówkowe. Od północy nad wsią góruje “szczyt” Wysota (784 m n. p. m.), na który można wejść bez większego wysiłku, a od południa wioskę zamykają graniczne szczyty Słowacko-Polskie.

W bliskiej, odległej o 3 km Wysowej możecie napić się zdrowotnej wody w pięknej pijalni. Walory zapachowe nie zachwycają, ale czego się nie robi dla zdrowia. Tu możecie też podziwiać obiekty architektury drewnianej, zanurzyć się w basenie krytym z ciepłą wodą, skorzystać z jazdy konnej. Jest również wypożyczalnia rowerów, zimą dostępne są szlaki narciarstwa biegowego, a latem można spróbować swoich sił w Maratonie Beskidu Niskiego. Jesienią, przez dwa dni, na przełomie września i października miłośnicy grzybów i długich owocnych spacerów po lesie zbierają się na dorocznym Święcie Rydza w Wysowej.
more

What's for children?

Nie posiadamy „placu zabaw” dla dzieci, ale oferujemy wszelkie gry na świeżym powietrzu: kubb, badminton, rowery, huśtawka na drzewie, pies i dwa koty (uwielbiają pieszczoty) oraz planszówki. Ostatecznie, gdy pogoda rozpieszcza nas nieustającym deszczem wyciągamy książki, filmy i gry na Xbox. Jest też... wspaniały basen w Wysowej Zdrój (nadal jest nieczynny – planowane ponowne otwarcie w listopadzie 2020 mamy nadzieję, ze dojdzie do skutku). Dla dzieciaków, które mają dużo energii proponujemy wycieczki do Regietowa (stadnina koni huculskich), basen otwarty w Muszynie, kolejkę na górze Parkowej w Krynicy, czy kilka Parków Linowych – wszystko to w promieniu 50 km od nas. A za granicą (do granicy jest 1,5 km) ze Słowacją kolejne atrakcje – Bardejovskie Kupele, Bardejow i jego zabytki UNESCO itd.

Zimą po obiedzie można wyruszyć na narty do Smerekowca. Można machać łopatą, można zjeżdżać na sankach z górki za domem, łapać płatki śniegu na język i robić anioły w niezadeptanych zaspach.
more

Amenities

 • Towels
 • Bedding
 • Kettle
 • Tv set
 • Iron

How much will I pay?

Cennik za apartament

cena za dobę
1 osoba 200 zł
2 osoby 270 zł
3 osoby 285 zł
4 osoby 297 zł
5 osób 300 zł
6 osób 330 zł
7 osób 345 zł

Śniadanie:
- 24 zł za osobę dorosłą,
- 12 zł za dziecko do lat 10.

Place rules

Maximum number of guests: 7 people

Standard minimum period: 2 days

Payment and booking conditions

Przy rezerwacji wymagamy 20% zadatku płatnego przez system Slowhop z możliwością zwrotu całości do 7 dni przed przyjazdem. Po tym czasie nie zwracamy zaliczki.

Pozostała kwota:

 • Cash on the spot
Arrival and departure times
 • Check in from:12:00
 • Check out till:12:00
Address
 • Blechnarka 3
 • 38-316 Blechnarka

Opinions