Add number of guests and dates to check availability

Guests
2 adults
Daty
arrival
departure
Add number of guests and dates to check availability
Check availability
You do not pay anything yet.
You can also ask questions here.

Go to photo editor Photo edit

Houses and cottages
Icon max 4 people
Icon without animals
Icon self catering

Done! You can edit the tags

Domy na jeziorze

Add the name of your place

Location Polska, Mazury, Lisewo 7
Houses float on water. The guests fall in love with the view, the lake, evenings on the terrace, sunrise and sunset, with a glass of wine in hand. They leave amazed, and then they come back. We invite you to an extraordinary place on the north-eastern edge of Poland, where among hills and forests, despising all civilizations, one of the most beautiful lakes in the country - the Rajgrodzkie Lake lacated in the silence zone. Our houses float there. They have a fireplace, astonishing lake view and usually amazing guests. Herons, cranes and swans pay visits and accompany us in the morning coffee, which in the summer we drink barefoot on the terrace, staring at the fog on the lake. These are houses almost without neighbors, far from city rush, with the scent of wood and water.

Here Slowhop will describe your place

Host:
Paweł, Radek i Robert
Every day, immersed in the crazy advertising world, but from the holidays we fall into really deep water. Yachts, sails, sea, waves, Masurian lakes, fishes, SUPs, paddling and rubber boots - it turns us and our families. House on the water is our enclave, a great escape and a way to calmly devote yourself to swinging on the water, looking for the sense of existence and fantasizing about local and long-distance cruises.

You can edit your name and photo in your settings.

Go to settings
Icon

About us

We speak these languages: Polish, English

Done! You can edit the tags About us

Icon

Eco Alert

We segregate garbage

Done! You can edit the tags Eco Alert

Icon

Our charms

We don't have televisions
Flies
We don't have air conditioning

Done! You can edit the tags Our charms

direct descent from the terrace to the lake
direct descent from the terrace to the lake
great view - panoramic window on the lake
great view - panoramic window on the lake
the possibility of renting a sailboat, rowing boat, SUP
the possibility of renting a sailboat, rowing boat, SUP
beautiful lake full of fish and crayfish
beautiful lake full of fish and crayfish
not suitable for very young children
not suitable for very young children
unfortunately, we do not give four-legged friends a party
unfortunately, we do not give four-legged friends a party

Here Slowhop will describe highlights. You can edit them.

Where will I sleep?

Add main tags in the section: Where will I sleep?

Go to photo editor Photo edit

Our floating house provides comfortable sleeping for 4 people (2 couples). There are two bedrooms, in each of them there is a double bed. There is also a living room with a fireplace and a view of the lake, a bathroom and a covered terrace with a descent straight to the clean lake.

Here Slowhop will describe the sleeping arrangements. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Icon

Garden

Barbecue

Done! You can edit the tags Garden

Icon

Waves

Fast Internet/WiFi
Moderate cell phone reception
We don't have TVs

Done! You can edit the tags Waves

What will I eat?

Domy na jeziorze - What will I eat?
Domy na jeziorze - What will I eat?

Go to photo editor Photo edit

Each house has a fully equipped kitchen that allows you to prepare meals. There is a roofed shelter and grill available for guests on the shore. If you really want to leave this oasis of peace and jump out, we recommend: 1. Within 40 min. Zorza in Prostki. Please be advised that appearances confuse. We recommend tatar, white fish soup and dumplings. In the close bakery you can buy more buns and bread. 2. About 20 minutes from you - a chance for an elegant dinner with candlelight in Masuria Arte. 3. About 30 minutes - Gourmet Bar. For fish and beer.

Here Slowhop will describe your food. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Will I not be bored?

Icon By the lake

Edit main tags in the section: Where will I sleep?

Go to photo editor Photo edit

You can do absolutely nothing here - lie down on the terrace all day long, reading book, watching the lake. But you can also: - go fishing (and then throw it on the grill) - swim (one step to the lake) - walk on the water, that is, swim on SUPs (rent for extra charge) - go for a 'walk' with rowing boat (we also rent) - run and walk around, breathing deeply - ride bikes (you have 2,5 hours on the bike to the Biebrza National Park) - we don't provide bikes

Here Slowhop will describe your attractions. If you want, you can also fill it in or edit the text.

What’s there for children?

Go to photo editor Photo edit

Due to the location on the water and direct access from the house / terrace to the lake, we do not recommend visiting us with small children. Older children can swim in the lake on SUP or a sailing boat / rowing boat or play on the nerby beach.

Here Slowhop will describe what’s there for children. If you want, you can also fill it in or edit the text.

How do I get there?

Icon Car

Our address: , Lisewo 7, Masuria Region, Poland

Get directions on Google Maps

Enter the address and describe how guests can get to you.

How much will I pay?

Holiday season 22.06-01.09 4500 pln/week Only weekly stays (Saturday-Saturday) May weekend 26.04-06.05 750 PLN / day Minimal stay 3 days All the year: Monday-Thursday - PLN 400/day, Friday-Sunday - PLN 1500 Stays minimum 2 days. The prices do not include cleaning costs PLN 150 / stay There is a possibility to rent on site: - rowing boat - 500 PLN / set / week stay and 300 PLN shorter stays - 2 SUP - 500 PLN / stay and 300 PLN shorter stays

Add prices

Place rules

Icon We do not accept pets
Icon Maximum number of guests: 4 people

Edit the basic rental rules

Add minimum rental periods

Icon Payment and cancellation policy
(money transfer)

Edit payment and cancellation policies

Add arrival and departure times

Icon Other rules
Non-returnable 50% prepayment by the Slowhop system is required

Edit other rules

Reviews

5

Bardzo przyjemne miejsce z pieknym widokiem na jezioro. Domek jest dobrze wyposazony, wygodny, duzy, ladny, przytulny. Najwieksze wrazenie robi wejscie do salonu z rana, kiedy to jezioro jest przedluzeniem salonu. Swietnie tez uprawia sie joge z takim widokiem. Jest to idealne miejsce, aby wypoczac i byc z dala od wszystkiego. Jest mozliwosc wynajecia lodki. W naszym domku byla sauna, a na pomoscie drabinka, po ktorej mozna bylo wejsc do jeziora po saunie. Bardzo tez przyjemnie sie siedzi przed kominkiem. Polecam kazdemu.


5

Jedno z fajniejszych miejsc w jakich byłem, a na pewno najfajniejsze jeśli chodzi o mazury. Domek Czysty, zadbany choć skromny, ale wszystko czego można chcieć jest: oddzielna łazienka i toaleta, dobrze wyposażana kuchnia, dwie dwuosobowe sypialnie i część wspólna. Parę kroków dalej wiata z grillem i sporym zapasem suchego drewna do kominka, tak zapominałem dodać, że domku jest też kominek. No ale wyposażenie domku to taki tam bajer, najważniejszą jego cechą jest tara wychodzący prosto na jezioro. Poranna kawa na tarasie z widokiem na wodę, a potem hop do wody. A wieczorem spokój, cisza i obserwowanie zachodu słońca z winem. Jedyny minus jaki mam to brak klimatyzacji, przy upale 30+ stopni w sypialni było gorąco, trzeba pamiętać by w ciągu dnia robić przeciąg. Ale to naprawdę minimalny minus przy wszystkich plusach. Jezioro Świetne, z dala od szlaku wielkich jezior mazurskich więc nie przypomina autostrady w godzinach szczytu. Można spokojnie popływać sobie łódką albo na SUP'ie i nie obawiać się staranowania przez motorówkę. Woda czysta i ryby biorą, naprawdę jeśli chodzi o odpoczynek to bajka. Okolica Na tyle daleko od wszystkich i wszystkiego by nocą było naprawdę ciemno i cicho, tak że leżąc na tarasie można liczyć gwiazdy na niebie. Ale też 20 minut samochodem od najbliższego miasteczka, żeby zrobić zakupy albo zjeść obiad jak lenistwo wygra i samemu nie chce się gotować. W wiosce można też kupić masło i sery miejscowej roboty. No twaróg mistrzostwo świata! Dodatkowo bardzo fajna baza wypadowa na zwiedzanie Biebrzy i Podlasia.


1

Ponieważ nie mogę dać mniej niż jednej gwiazdki to uznajmy że jest ona za okolice bo jest cicho i spokojnie oraz pomysł z domkiem na jeziorze. Co do samego domku to jest prostu brudno. Wydawało by się że w dobie COVID-19 czystość to podstawa, ale nie tutaj. Domek jest tylko pobieżnie posprzątany, w szafkach stoją brudne naczynia , resztki po innych gościach, półki są brudne, na meblach i ścianach ślady po zabitych owadach, w kątach martwe owady, w łazience pachnie moczem, w prysznicu grzybem, na lampach, sufitach, ścianach resztki pajęczyn. Na tarasie nie jest lepiej masa pajęczyn kokonów itp, na suficie grzyb. Okna brudne, masa glonów resztek owadów i pajęczyn. Paranoiczne okno na taras chyba nie było myte bo poza dużą ilością owadów były na nim też odbite ręce. Deski na tarasie wyschnięte, nie olejowe, trzeba używać na możliwe drzazgi Molo prowadzące do domku i schody na lądzie też nie były nawet zmiecione. Podobnie wygląda wiata grillowa, stół i ławki były bardzo brudne. Na stronie nie jest też napisane że domek ma tylko 2m wysokości wewnątrz, co jest bardzo nie wygodne i potęguje uczucie klaustrofobii na tak małej przestrzeni. W domku brak wentylacji, w sypialniach zamontowane są duże wentylatory, które niestety bardzo hałasują, w nocy można wybierać albo się dusisz albo nie możesz spać z powodu hałasu😉 Moskitiery na lufcikach w sypialniach pełne resztek owadów. W łazience brak prysznica tylko deszczownica. Grill ok, mógłby być tylko wyczyszczony z pajęczyn. Meble w kuchni haczą o podłogę, drzwi od szafki w której stoi lodówka się nie zamykają. I na deser, domek nie jest dla ludzi on już dawno został przejęty przez mieszkające w nim pająki, a są one naprawdę pokaźnych rozmiarów. Po kliku dniach rano odruchowo już idziesz z jedną ręką do przodu żeby zebrać nowe pajęczyny z drogi. Nie zapomnianym przeżyciem jest spotkanie pająka patrzącego prosto w twoje oczy. Rozumiem tutaj obcowanie z naturą itp. I mogę rano posprzątać wszystkie nowe pajęczyny. Problemem jest chyba to że właściciele przeszli już nad tym do porządku dziennego… Wracając do COVID-19 to jedne reperkusje w tym miejscu to to że właściciele dbają tylko o siebie. I odbierasz domek przez wpisanie kodu do sejfu i pobranie kluczy. Nie ma nawet kawałka kartki która by opisywało co i gdzie jest (no trochę skłamałem, jest kartka z numerem telefonu gdzie można kupić lokalne sery…). Kwintesencją tego domku są słowa kierowcy lokalnej firmy, która wynajmuje kajaki: „Plusem COVID jest to że Polacy wydają pieniądze w Polsce a nie na Majorce…” - tylko „dudki” się liczą.


4.7 14 opinii