Save See photos
Updated: 1 days ago

Prastara - Rezydencja Dworsko Parkowa

Translated automatically with Google Translate

Między górami a morzem, Łodzią a Częstochową, niemal idealnie pośrodku Polski, drzemie po cichu kameralna dworska magia. Owiana prastarą nutą zasłużonych rodów, ubrana w zabytkowe mury parkowej Rezydencji, wita dziś Gości, z równie wielką szczodrością, jak przed ponad trzystu laty. Cicho czeka na tych, którzy się nie śpieszą. Chętnie przyjmie tych, co lubią być, nie zawsze mieć. Odda strumień, wyspę skarbów, klomby róż, ukołysze szumem lip, kojąc duszę, serce i ciało.

Miejsce, które zrodziło się z pasji i jak to w życiu bywa „szczęśliwego” zbiegu okoliczności. Na początku (łącząc przyjemne z pożytecznym) młode małżeństwo przemierzało dwory, zamki i pałace w zachodniej części kraju, zbierając materiały do pracy magisterskiej Ani "O koncepcji zagospodarowania turystycznego zabytkowych obiektów zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa". Temat wymyślił Marcin - mąż Ani - pasjonat zabytków. I każdy z oglądanych majątków mimo opłakanego stanu, gotów był kupić. Któregoś dnia wybrał się zobaczyć opuszczony młyn w świętokrzyskim, ale los chciał, że w drodze nie wyrobił na jednym z ostrych zakrętów, a że bramy nie było, wjechał wprost do dworu w Cielętnikach. Niedługo po tym wybrali się tam razem, i mimo że nie mogli nawet wejść do środka zdecydowali, że to zaniedbane cudo chcą kupić natychmiast. Znaleźli to, czego tak usilnie szukali. Zamarzyli więc, że ta wielka podupadająca ruina będzie kiedyś ich pięknym miejscem na ziemi. Była tam dobra energia. Pewnie każdy kto zna lub pozna historię dworu w Cielętnikach wie dlaczego.

Dwadzieścia lat później, po milionach kolejnych zakrętów, olśnień i zwątpień, lekarz-pasjonat wraz z żoną, obydwoje nie z tej epoki, odbudowali magiczną posiadłość, nadając jej nowe życie i dziękując zarazem byłym właścicielom za każde życie tutaj ocalone.

Dziś Prastara to imponujący obiekt, objęty opieką śląskiego konserwatora zabytków, w skład którego wchodzą późnobarokowy Dwór, Rządcówka, siedziba dawnego rządcy majątku, jedyna w Polsce Kaplica Kawalerii i Jazdy Polskiej, sięgająca historią XVI w. oraz Oranżeria z arkadowymi oknami. Każdy kryje swoje tajemnice i historie, które właściciele opowiadają podczas wieczorów przy dworskim kominku. Rezydencję otacza malowniczy XVI ha. park, w którym Gości dostojnie witają stare dęby, buki i legendarne lipy.

Magii Prastarej doznali także zakochani, nowożeńcy i zakręceni pasjonaci, ale też wszyscy wrażliwi na piękno, spragnieni ciszy, natury i prawdziwego smaku. Tutaj otwierają się prastare drzwi dla naukowców, poszukiwaczy i miłośników techniki.

Od niedawna (2019r.) z aptekarską starannością przepisujemy tu swoim Gościom Kuracje Prastare Naturą - pakiety pobytowe, wspomagające zdrowie i kondycję psychofizyczną, oparte na zdrowym jedzeniu, świadomym ruchu i profilaktyce w radzeniu sobie ze stresem.

Pasja napędza nas i inspiruje, aby rozwijać się dalej i każdego dnia stawać się lepszym, w tym co robimy i jacy jesteśmy. Naszym marzeniem jest tworzyć przestrzeń, w której możemy poznawać świat, ludzi i siebie samego.

Serdecznie zapraszamy w nasze Prastare progi.

Ania i Marcin

Ania - passionate about healthy cuisine, currently a student of dietetics at the Warsaw University of Life Sciences - SGGW. Specialist in organization, she will arrange everything you dream about in every part of the world, she will get to the last button. From Runmagedon, Wimbledon Championships or Roland Garros through Sicily to the Provencal Paradise. Fortunately, not quite perfect, she sometimes loses her own car. Ancient Parson is her life, the third child, after Antosia and Zosia. It is fully implemented here, appealing to guests with the highest quality, good words and true warmth.

Marcin is a medical doctor, avid designer, enthusiast of monuments and "things with the soul." (To the delight of his wife) he collects everything covered with rust, tons of dust, and (apparently) unprecedented today, exceptional quality. He treats antique ancient pearls, from a cookie machine to a steam engine, like his own children. Storyteller, professionally lecturer, eternal optimist. In Prastarea,...
he lectures - medicine, travertine on the walls, and coffee - as needed. The orchestra man will dance, sing and play.

Together, we create a unique marriage, which hand in hand likes to check if the hoe is suitable for the sun, patiently open the door, closed for many, enjoy life, what it brings, everything unusual.
more

Kuracja Prastara Naturą - unikalny pobyt 3 lub 5-dniowy zajęcia z instruktorem i dworskie jedzenie
produkujemy własne sery, olej lniany, ciasteczka korzenne, nalewki i inne specjały - spróbuj, naucz się robić i zabierz do domu
pokój lipowy, a może dąb - wszystkie łoża super komfortowe zgodnie z naszą ideą śpisz blisko natury
na terenie Rezydencji stawy z Wyspą Miłości i Wyspą Przygód do Twojej wyłącznej dyspozycji
kolorowe jedzenie prosto z naszego warzywniaka plus dworska etykieta gratis
miejsce z niesamowitą historią, dwór, rządcówka, oranżeria, kaplica

Location

 • In / At the edge of the forest
 • In the countryside

Type of accommodation

 • Rooms and apartments

Board

 • Breakfast paid extra
 • Access to the kitchen
 • Full board
 • Vegetarian, vegan, for allergics
 • Local products

Facilities

 • Nearby the water
 • Internet
 • Near the woods
 • Close to attractions
 • No pets
 • The host on site
 • Place for a bonfire or barbecue
 • Private bathroom
 • Flexible arrival / departure times
 • Horse Riding
 • Animals on site
 • Double bed

Local food

 • Vegetables
 • Fruits
 • Bread
 • Preserve
 • Honey
 • Cakes
 • Tinctures

Where will I sleep?

Przed Wami wyjątkowe nocowanie w historycznych murach siedziby dawnego rządcy majątku – Rządcówce. Odbudowanych z pieczołowitą starannością i oddanych do dyspozycji Gości w 2019 r. Nowe, kameralne, a zarazem przestronne wnętrza, wyposażone zostały we współczesny luksus w postaci super wygodnych łóżek,... mebli z litego drewna nasączonego olejem lnianym, naturalnych marmurów i trawertynów.

Do Waszej dyspozycji mamy 2 apartamenty, każdy może pomieścić 3 osoby, 10 pokoi dwuosobowych i 1 pokój trzyosobowy. Wszystkie z łazienkami. Ich nazwy nawiązują do przypałacowego parku i mają inne drzewo-opiekuna. Z wewnętrznym spokojem możesz oddać się pod kuratelę lipy, buka, dębu czy jarzębiny, chłonąc z natury wszystko, co najlepsze. Panoramiczne okna i bezpośrednie wyjście do ogrodu lub na taras sprawiają, że żyjesz niemal w parku, słuchając śpiewu ptaków, szumu drzew, chwytając promienie słońca.more

What will I eat?

Gotujemy u siebie, w oparciu o własne produkty, głównie z dworskiego ogrodu warzywno - owocowego i zielnika. Uprawiamy zgodnie z naturą siemię lniane, orkisz i amarantus. Latem zbieramy i suszymy pachnący kwiat lipy, z którego przez cały rok przygotowujemy napary. Wspieramy też lokalnych dostawców, dbając... o jakość używanych przypraw.
Nasza dworska kuchnia, bogata w polską tradycję, nie stroni od klasycznych pierogów, dziczyzny i jagnięciny. Idziemy też z duchem czasu, osobiście lubimy kuchnię wegetariańską, kolorową i pełnowartościową.
Komponujemy posiłki w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu dietetyki, specjalizując się w serach zagrodowych i oleju lnianym, który po zbiorze tłoczymy w naszej kuchni. Łasuchy znajdą u nas pyszne dworskie korzenne pierniki, wypiekane zgodnie z prastarą dworską recepturą, formowane na naszej Beni – zabytkowej maszynie, owianej już legendą.
Jecie też to, co sami zrobicie. Prowadzimy warsztaty kulinarne, na których nasi Goście uczą się fermentacji i nastawiają nalewki, pieką chleb, robią sery, tłoczą olej, a z zaprzyjaźnioną panią biolog idą przez park, w poszukiwaniu drogocennych skarbów natury, z których powstają prozdrowotne koktajle i właśnie nalewki.
Oprócz „Co będę jeść ?” wychodzimy naprzeciw pytaniu „Jak warto jeść?” Dbamy o celebrowanie posiłków, magię smakowania każdym zmysłem, powoli, uważnie. Tego też uczymy zainteresowanych w formie warsztatowej.

more

What will I do?

„Nuda” może być twórcza. Oddajemy Wam przestrzeń do bycia ze sobą samym, w nicnierobieniu, ciszy i spokoju. To dobry czas na refleksję, ładowanie akumulatorów, określanie życiowych priorytetów. Być może w tej nudzie dostrzeżecie piękno prostego bycia, które z całego serca Ci rekomendujemy.
Pozorna nuda...
jest też częścią naszych Kuracji Prastarych Naturą - naszego flagowego programu pobytowego na 3 lub 5dni, na którym dogadzasz sobie kompleksowo, od każdej strony. Opiekujemy się Twoim ciałem (masaż, relaksacja, zajęcia rekreacyjne), umysłem (ćwiczenia oddechowe, Mindfullness) oraz duchem. Chłoniesz świat każdym zmysłem, po cichu poznajesz siebie, uważnie wtapiasz się w piękno natury

Jeśli zechcesz wypełnić swój dzień działaniem, zadbamy o to, by wszystko co robisz służyło Twojemu zdrowiu, dobrej kondycji psychofizycznej i skutecznej regeneracji.

Nasz firmowy model relaksacji stawia na nogi najbardziej zmęczonych życiem, zatrzymuje tych najbardziej zabieganych, uspokaja skrajnie znerwicowanych. Skutkiem ubocznym może okazać się… polubienie siebie. Poznacie naszą autorską koncepcję świadomego ruchu, bez bólu, zadyszki i potu. Rozwiniecie skrzydła w kuchni, nabywając praktyczną wiedzę jak zdrowo gotować. Poznacie techniki relaksacji, pracy z ciałem i oddechem. Zwiększycie odporność na stres. Oprócz trenerów i dietetyków, na pokładzie mamy też lekarza, który chętnie wesprze Wasze zdrowie rzetelną konsultacją.

W ramach Kuracji Prastarej Naturą czekają na Ciebie:
- codzienny ruch na macie i w parku, pod opieką instruktora. Polecamy pilates, zdrowy kręgosłup, hatha jogę i slow jogging.
- prastare receptury antystresowe - techniki radzenia sobie ze stresem – pranajama, mindfullness, pandykulacja, deep work.
- ciekawe wykłady „O zdrowiu i wokół” w ramach Dworskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.
- warsztaty wypieku chleba, tłoczenia oleju, produkcji serów, fermentacji warzyw, komponowania witaminowych koktajli, wicia wianków, plenery malarskie i wiele innych.

U nas możesz również:
- pojeździć konno lub w zaprzęgu po okolicznych lasach,
- degustować dworskie nalewki w zabytkowej XVI w. piwniczce,
- poznać bliżej Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz okoliczne Sanktuaria Maryjne – miejsca objawień z ciekawą historią i przesłaniem.

Organizujemy unikatowe w regionie wycieczki za mury klasztorne.

Ponadto:
Na każdej półce czekają książki, w tym nasza sztandarowa, o Cielętnikach i historii naszego Dworu. Maria Eliza Steinhagen, była właścicielka majątku, z wrodzoną erudycją opowiada arcyciekawe anegdoty z życia rodziny, przybliżając dworską tradycję, życie codzienne i niecodzienne, piękno okolicznych lasów, łąk i stawów.

W zasięgu wzroku masz stawy i las, gdzie na jednej z naszych wysp możesz kontemplować piękno natury, leniwie wpatrywać się w lustro wody, łowić ryby, delektować się ciszą.
more

What's for children?

Rezydencja jest przestrzenią dedykowaną osobom dorosłym, ale naszym szczerym pragnieniem jest przenieść Was do czasów beztroskiego dzieciństwa. Zależy nam, by nasi Goście bawili się jak dzieci, smakowali życie jak dzieci, chodzili na bosaka i nie przejmowali się tym co ludzie powiedzą. W duchu tej myśli... dajemy Wam przestrzeń, w której możecie zapomnieć o odpowiedzialności, powadze życia i milionie obowiązków. more

Amenities

 • Towels
 • Bedding
 • Balcony, terrace
 • Dryer
 • No TV set
 • Iron

How much will I pay?

Ceny indywidualne na sezon 2020

Czerwiec – Wrzesień Pozostałe miesiące
pokój 2 osobowy 250 zł 220 zł
pokój 3 osobowy 350 zł 320 zł

Ceny pakietów nocleg z wyżywieniem dla grup od 20 osób na sezon 2020

Czerwiec – Wrzesień Pozostałe miesiące
osoba w pokoju 2 osobowym lub 3 osobowym 250 zł 220 zł
dopłata do pokoju 1 osobowego 200 zł 200 zł

Kuracja 3 dniowa z dworskim jedzeniem, pakietem atrakcji i pełnym programem zajęć:

osoba w pokoju 2-os. dopłata do pokoju 1-os.
cena za osobę 790 zł 200 zł

Kuracja 5-dniowa z dworskim jedzeniem, pakietem atrakcji i pełnym programem zajęć:

osoba w pokoju 2-os. dopłata do pokoju 1-os.
cena za osobę 1570 zł 300 zł

Posiłki, cena za osobę:
- Śniadanie 27 zł,
- Obiad 55 zł,
- Kolacja 67 zł

Place rules

Guest minimum age: 18 year(s)

Maximum number of guests: 36 people

Standard minimum period: 2 days

Wiosna w sercu Kuracja 3 dni
2020-04-17 - 2020-04-19
Minimum 3 days
Majówka w Prastarej z Kuracją
2020-05-01 - 2020-05-03
Minimum 3 days
Kuracja Cali w skowronkach
2020-05-29 - 2020-05-31
Minimum 3 days
Kuracja 3 "Dziecinnie proste"
2020-06-05 - 2020-06-07
Minimum 3 days
Joga Fusion Ania Brzegowa
2020-06-11 - 2020-06-14
Minimum 4 days
Apolonki
2020-06-20 - 2020-06-21
Minimum 2 days
Kuracja Wakacje na wsi
2020-06-26 - 2020-06-28
Minimum 3 days
Kuracja Lato w Rezydencji
2020-07-03 - 2020-07-05
Minimum 3 days
Joga Fusion Ania Brzegowa
2020-07-26 - 2020-08-02
From Sunday to Sunday
Sianokosy z Kuracją
2020-08-07 - 2020-08-09
Minimum 3 days
Kuracja Wakacyjna 5 dni
2020-08-18 - 2020-08-22
Minimum 5 days
Babie Lato w Prastarej
2020-09-18 - 2020-09-20
Minimum 3 days
Zdrowie w kolorach jesieni
2020-09-25 - 2020-09-27
Minimum 3 days
Seminarium Mindfullness
2020-09-12 - 2020-09-13
Minimum 2 days
Kuracja z Mindfullness
2020-10-06 - 2020-10-10
Minimum 5 days
Kuracja Artystyczna Jesień
2020-10-23 - 2020-10-25
Minimum 3 days
Joga Fusion Ania Brzegowa
2020-10-15 - 2020-10-18
Minimum 4 days
Niepodległość w Prastarej
2020-11-10 - 2020-11-12
Minimum 3 days
Prastare Mikołajki
2020-12-04 - 2020-12-06
Minimum 3 days
Payment and booking conditions

Zaliczka w wysokości 30% płatna przez system Slowhop.

Pozostała kwota przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem pobytu.

Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z przyjazdu na mniej niż 21 dni przed rozpoczęciem pobytu. Zastrzegamy sobie możliwość zmian i prawo do odwołania pobytu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych z gwarancją zwrotu wpłat dokonanych na nasze konto.

Pozostała kwota:

 • Online transfer
Address
 • Ogrodowa 1
 • 42-265 Cielętniki

Opinions