Save See photos
Updated: 2 weeks ago

Ceglany Domek

Translated automatically with Google Translate


There are a few things you should know. Our house is located in the smallest landscape park in the Lubuskie Voivodeship. In this case, size really doesn’t matter, because believe me, there’s plenty to do, areas to swim and forests to get lost in. Gryżyna belonged to the Hohenzollerns, and they didn’t have just anything. So to calculate carefully: we have 11 post-glacial lakes, a Polish pony farm, and the whole park can be cycled along. In addition, silence, greenery, a brick house on the edge of the village, a green porch, an old stove, apples from the garden, 200-year-old oak alleys, beech gorges, post-glacial ponds, horses grazing on pastures. To sum it up in one word, it’s idyllic.

We invite you to our old brick house, which stood empty for several years. Today, its century-old heart is beating strongly. We have recently renovated it, with our own hands, preserving the original fabric and respecting every plank on the floor and tile in the oven. You will have it at your own exclusive disposal. It will comfortably fit 8 people (or more if you’d like) in four bedrooms, two bathrooms and a well-equipped kitchen. It’s close to the forest, mushrooms at your fingertips, a clean lake; there is no cell service, though, all you have to do is climb the hill near the house to catch a signal. Immerse yourself in Narnia, which leads to a wardrobe painted in flowers from 1934 and rest in a place where you can do anything and everything.

Magda i Andrzej

We have been spending our holidays in Gryżyna from an early age. Vacation in the countryside looks like this: freedom without adults, secrets, hiking in the woods, swimming in the lake, playing hide and seek in the hay. Gryżyna stayed with us forever. And not only in us, because there are those who are more addicted to Gryżyna. It's easy to recognise us: we can't leave, we have to come back here. We bought the brick house a few years ago and renovated it ourselves - bringing old houses back to life is our passion. This house is already our third. Who knows, maybe it’s not the last!
House with 4 bedrooms for 8 people, exclusive, independent, on the outskirts of the village
1.5 km from the house is a clean lake and wonderful forests with streams
Fully equipped kitchen and dining room with panoramic views of nature
Old apple trees grow in the garden
Village in the heart of the Gryżyna Landscape Park, which is one of the most beautiful in Poland
We welcome guests with dogs - note the property is not fenced from the forest

Location

 • In / At the edge of the forest
 • In the countryside

Type of accommodation

 • Entire place

Board

 • Access to the kitchen

Facilities

 • Parking
 • Internet
 • Near the woods
 • Close to attractions
 • Pet friendly
 • Place for a bonfire or barbecue
 • Private bathroom
 • Flexible arrival / departure times
 • No service
 • Double bed

Local food

 • Mushrooms

Where will I sleep?

Pośród drzew, ze starymi dębami za oknami i eufonią dźwięków owadów i ptaków o poranku. Taki budzik jest przyjemniejszy od standardowego alarmu, a stawia na nogi równie skutecznie. We wspaniałych okolicznościach przyrody, w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym stoi domek z czerwonej cegły z zielonym gankiem,... który odnowiliśmy z całą miłością, jaką mamy do starych domów.

Jesteśmy zdania, że starych domów się nie remontuje. Stare domy się odsłania, szuka pierwotnego kształtu, oryginalnego koloru. Ceglany Domek był jak owad w bursztynie, czas się w nim zatrzymał, stare drzwi, futryny, klamki czekały tylko, żeby ktoś je wyszlifował, wygładził, pozbawił dziesięciu warstw olejnej farby. Najbardziej zmieniło się poddasze, gdzie zerwaliśmy ścianki działowe z desek i regipsu, żeby powiększyć sypialnię i odsłonić pięknie murowane okrągłe okienko. Od strony ogrodu dobudowaliśmy przeszkloną werandę, aby zmieścić kuchnię i duży stół dla całej rodziny.

Oddajemy więc w Wasze ręce efekt naszej pracy i mamy nadzieję, że będzie Wam tu tak dobrze jak nam.

Dom przeznaczony jest dla 8 osób, choć po uzgodnieniu możecie przyjechać większą grupą. Rozgośćcie się w 4 sypialniach (trzy osobne pokoje i jedno otwarte pomieszczenie na poddaszu), do Waszej dyspozycji są również 2 łazienki z prysznicami oraz kuchnia z jadalnią i widokiem na zieleń . Dwie sypialnie na dole są przestronne (17 i 20m2), w każdej stoi stary piec kaflowy i duże, podwójne łóżka (z możliwością rozsunięcia), z wygodnymi materacami. Do mniejszej sypialni przylega mała garderoba, a w większej stoi magiczna szafa, która od zawsze była w tym domu. Pomalowana olejną farbą w kolorze depresyjnego brązu, typową dla wczesnego PRLu, w środku inicjały i data: 1934. Po zdarciu farby szafa pokazała swoje prawdziwe oblicze. Kwiatowe, artystyczne, ręcznie malowane. Piękne!

Po starych drewnianych schodach wejdziecie na piętro, gdzie czeka przytulna sypialnia z pięknie murowanym okrągłym okienkiem, otwarte pomieszczenie z dwoma wygodnymi materacami, w którym jest spora kolekcja dobrych filmów DVD i sprzęt do ich oglądania, oraz mała łazienka z prysznicem.

Dla Waszej wygody udostępniamy pościel, ręczniki, podstawowe środki czystości, pralkę, żelazko, suszarkę. Telewizji brak, jest za to spora kolekcja filmów DVD oraz dostępne WiFi i książki. W domu i we wsi brak zasięgu telefonicznego (choć można włączyć WiFi calling albo wdrapać się na górkę niedaleko domu, żeby go złapać).
more

What will I eat?

Mamy dla Was piękną, słoneczną kuchnię połączoną z panoramiczną jadalnią, w której wspólne posiłki smakują lepiej niż gdzie indziej. Oddajemy w Wasze ręce dobrze wyposażoną kuchnię z lodówką, piekarnikiem, zmywarką oraz podstawowymi produktami spożywczymi (mąka, cukier, sól, przyprawy, itp.).

Amatorzy...
wina znajdą się u nas jak Grecy na Dionizjach. To właśnie tu, na ziemi lubuskiej jest najwięcej winnic w Polsce. W okolicy Gryżyny można odwiedzić ich przynajmniej kilka by podpatrzeć, jak wygląda praca winiarzy i degustować lokalne wino.

Łagów Lubuski to piękne miasteczko, oddalone 20 km od Gryżyny. Perła Ziemi Lubuskiej, architektoniczna i przyrodnicza. Znajdziecie tam też sporo knajp ze smacznym jedzeniem.

Naszą rolę jako gospodarzy ograniczamy do minimum, chyba że ktoś chce się spotkać, potrzebuje rad czy pomocy – jesteśmy oczywiście do dyspozycji, bo mieszkamy w okolicy. Chętnie podpowiemy, gdzie zjeść, gdzie na grzyby, a do kogo po jajka.
more

What will I do?

Pewnie tego nie wiecie, ale lubuskie jest najpiękniejsze na świecie. To fakt, z którym nie dyskutujemy. Są szlaki spacerowe, rowerowe i kajakowe, są potoki, jeziora i stawy, są lasy i ścieżki edukacyjne, są jelenie, konie i święty spokój. Gryżyna o każdej porze roku zachwyca, a jesienią jest niemożliwie... piękna. Grzybów jest tyle, że niektórym nawet w ogródku rosną, na przykład nam.
Kto chętny pożyć chwilę w luksusie, którym jest cisza, las, grzybobranie i dalekie spacery dębowymi alejami - niech daje znak.

Wracając do dębów. W 1840 roku właściciel gryżyńskiego dworu, Królewski Radca Rządowy Krause, kazał posadzić 16 000 dębów wzdłuż wiejskich dróg. Dziś dębowe aleje mają prawie 200 lat, są pod ochroną prawną i naszą, mieszkańców - bo w Gryżynie drzew się nie wycina, podziwia się je i pielęgnuje. Bez dębowych alei ciągnących się od wsi, do wsi i do jeziora, Gryżyna nie byłaby sobą.

Naturalną atrakcją, robiącą niesamowite wrażenie jest rykowisko. Wystarczy nocą wyjść na ganek domku, żeby usłyszeć jak ryczą jelenie. Albo pójść kawałek dalej, na palisadę w księżycową noc. Można też pojechać w samo serce największego rykowiska w Europie - na Dobrosułowskie Łąki, 6 kilometrów stąd, usiąść w trawie, albo na ambonie i czekać. A potem wrócić do Gryżyny, napalić w piecu, napić się wina i przeżywać. Przyjeżdżajcie, to zdarza się tylko raz w roku.

Niedaleko domu jest piękne, czyste, głębokie i rybne jezioro. Na miejscu można wypożyczyć rower wodny albo kajak.

Mamy to szczęście, że ceglany domek znajduje się w najpiękniejszym i najmniejszym parku krajobrazowym w Polsce. Pomiędzy Gryżyną a wsią Grabin i dalej do Szklarki Radnickiej rozciąga się Gryżyński Park Krajobrazowy. Park ma na celu ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych rynny polodowcowej oraz znajdujących się w niej stawów, jezior i pstrągowej doliny potoku Gryżynki. Kto przybył tu pierwszy raz, nie jest przygotowany na takie widoki. Bo jak to możliwe, żeby w tym z pozoru jednostajnym krajobrazie wśród lasów znajdował się świat pełen wody, kolorów, liści buków, olch i dębów. Woda wypływa tu zewsząd i znikąd tworząc rajski krajobraz. Jest czysta jak kryształ, pozwala śledzić piaszczyste dno i kamyki w wodzie. Niezwykłe jest to, że natura nie została tutaj jeszcze przekształcona i zniszczona przez człowieka, więc swoje domy znalazły tutaj ptaki zagrożone w skali europejskiej, bielik, bocian czarny, kania rdzawa, sokół wędrowny oraz zimorodek.

Sama wieś też jest ciekawa - jest pałac Hohenzollernów, ruiny młynów, poniemiecki cmentarz, od stu lat wciąż taki sam układ architektoniczny i ani jednego betonowego płotu !
more

What's for children?

Jeśli tylko dorośli pozwolą dzieciom na odrobinę wolności, wakacje w Gryżynie będą najlepsze i zostaną w głowach na zawsze. Dzieciaki mają swój świat, w którym patyki zamieniają się w karabiny, gałęzie w miotły do sprzątania lasu, a piasek to miejsce wykopalisk kości dinozaurów. Przeprawy rzeczką Gryżynką,... w kaloszach albo bez, kąpiele w pobliskim jeziorze o pierwszej klasie czystości, wyprawy do lasu i w tajemnicze ruiny. Jak tyle pokoleń przed nimi!

Dzieciaki może też zainteresować Międzyrzecki Rejon Umocniony, zbudowany przez III Rzeszę najbardziej zaawansowany technicznie niemiecki system fortyfikacji, jeden z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Tam tajemnica kryje się na każdym kroku, a taką lekcję historii zapamiętuje się do końca życia.

Są też spływy kajakowe – Odrą, Obrą czy dziką rzeką Pliszką. Będzie wiosłowanie do zaostrzenia apetytu i wycieczka krajoznawcza z poziomu wody.
more

Amenities

 • Towels
 • Bedding
 • Kettle
 • Dryer
 • No TV set

How much will I pay?

Sezon letni (lipiec-sierpień) - minimalna rezerwacja to tydzień, od soboty do soboty

cena za dobę
Cały dom 500 zł

Majówka, Wielkanoc, Boże Ciało, Święta Bożego Narodzenia, Sylwester

cena za dobę
Cały dom 500 zł

Sezon niski (maj – czerwiec; wrzesień - październik)

cena za dobę
Cały dom 450 zł

Sezon zimowy (listopad - kwiecień)

cena za dobę
Cały dom 350 zł

Dom przeznaczony jest dla 6 - 8 osób. Cena za pobyt dodatkowych osób do uzgodnienia, po wcześniejszej informacji.

Place rules

Accepted animals:

small dogs, medium dogs, big dogs

Maximum number of guests: 6-8 people

Standard minimum period: 2 days

Sezon letni
2020-07-01 - 2020-08-31
From Saturday to Saturday
Majówka
2020-05-01 - 2020-05-03
Minimum 3 days
Wielkanoc
2020-04-10 - 2020-04-12
Minimum 3 days
Boże Ciało
2020-06-11 - 2020-06-14
Minimum 3 days
Boże Narodzenie
2020-12-21 - 2020-12-27
Minimum 3 days
Sylwester
2020-12-30 - 2021-01-03
Minimum 3 days
Payment and booking conditions

Wysokość zaliczki to 30%, płatna przez system Slowhop. Zaliczka podlega zwrotowi najpóźniej 30 dni przed planowanym przyjazdem.

Pozostała kwota:

 • Cash on the spot
 • Online transfer
Address
 • Gryżyna 21
 • 66-630 Gryżyna

Opinions


awesome

Niezapomniany pobyt, przepiękny dom odnowiony z miłością, niczego nam nie brakowało. Ogród dający wytchnienie, zupełna cisza. Bajkowa okolica, urokliwa wieś, w której czas się zatrzymał. Niezapomniane widoki w Parku Krajobrazowym na wyciągnięcie ręki i czyste jezioro z plażą nieopodal. Przemiła właścicielka i jej Mama. Ogromnie polecamy na rodzinny wypoczynek, nasze córki były zachwycone.


awesome

Przepiękny dom w cudownych okolicznościach przyrody. Zaznaliśmy ciszy i bliskości z naturą, której szukaliśmy. Do tego przemiły kontakt z Panią Magdą. Na pewno wrócimy!