Add number of guests and dates to check availability

Guests
2 adults
Daty
arrival
departure
Add number of guests and dates to check availability
Check availability
You do not pay anything yet.
You can also ask questions here.

Go to photo editor Photo edit

Houses and cottages
Icon max 6 people
Icon 2 houses
Icon with some animals
Icon self catering

Done! You can edit the tags

Kryjówka. Jurty ukryte wśród zieleni.

Add the name of your place

Location Polska, Dolny Śląsk, Leszczyniec
Close your eyes. Imagine that you are entering a place that smells of wood. It is warm and pleasant. You hear crackling wood in the stove and the sound of the wind. You breathe in deeply and feel your whole body and mind relax. Lying in bed, you look up at the huge skylight, through which stars pour into the interior. You can see the mountains through the terrace window. In the buffer zone of the Rudawski Landscape Park, you will find numerous streams, and in summer, following the paths to Mała Ostra and Skalnik, you will gather delicious berries. We are fans of minimalism and a zero-waste philosophy. We designed the yurt in a simple way. Instead of running around furniture stores, we made the entire interior ourselves. For some added pieces, we went to a nearby flea market. So, you can grind your morning coffee in an old grinder and drink it in an armchair that, after being saved from the garbage dump, got a second life. The yurt is heated with firewood, which you occasionally add to the stove, and then it only gets warmer and warmer, even on the coldest days. Finally, a small piece of advice. Think about what you are packing and whether you really need it, if it’s necessary for relaxation. You will have to bring all the items you have packed up to the yurt yourself. Don’t say we didn’t warn you – the mountain is quite large.

Here Slowhop will describe your place

Host:
Marta i Kuba
We invite you to experience. What? Watching the starry sky while lying in bed. Listening to the sound of the wind, the singing of birds and the steady beat of raindrops. You can enjoy your eyes and soul with a beautiful view, because our yurts are located on a mountain slope, in the buffer zone of the Rudawy Landscape Park. This is the place for a deep reset. Perfect for being together in nature. Slow down ... take a deep breath. Hide in yurts surrounded by greenery.

You can edit your name and photo in your settings.

Go to settings
Icon

About us

We speak these languages: Polish, English

Done! You can edit the tags About us

Icon

Eco Alert

Do not bring plastic bottles of water, we have treated tap water
To limit our carbon footprint, we do not iron bedding
We use eco-friendly detergents
House made of natural materials (clay, straw, hemp, etc.)
expand more

Done! You can edit the tags Eco Alert

Icon

Our charms

We don't have televisions
Creaky floors
We don't walk around the house in shoes

Done! You can edit the tags Our charms

Icon

We care about you

We are far away from other residences
Private houses/apartments with separate entrance
Breakfast basket/takeaway
No-contact handing over of the keys

Done! You can edit the tags We care about you

 Right by the yurts, there are hiking trails to Mała Ostra and Skalnik
Right by the yurts, there are hiking trails to Mała Ostra and Skalnik
The yurts are located in the buffer zone of the Rudawski Landscape Park
The yurts are located in the buffer zone of the Rudawski Landscape Park
Active guests can rent electric bikes, fat bikes and children's accessories
Active guests can rent electric bikes, fat bikes and children's accessories
In the winter, you can go skiing in Czarnów, which is 15 minutes by car from here
In the winter, you can go skiing in Czarnów, which is 15 minutes by car from here
You can go swimming in Bukówka, and see a waterfall in Przesieka
You can go swimming in Bukówka, and see a waterfall in Przesieka
Of course you can take your pet with you on vacation!
Of course you can take your pet with you on vacation!

Here Slowhop will describe highlights. You can edit them.

Where will I sleep?

Icon 2 houses (for 1-6 people)

Edit main tags in the section: Where will I sleep?

Go to photo editor Photo edit

Cała jurta jest Wasza! Czyli dla 2 dorosłych i 2 dzieci lub bardziej romantycznie, czyli dla pary. Wyśpicie się w wygodnym, podwójnym łóżku małżeńskim. Jest też antresola z podwójnym materacem (dzieci uwielbiają tam spać). Dodatkowo mamy wysuwane łóżeczko dla większych dzieci (2-4 latków) i łóżeczko turystyczne dla maluszków. Zależało nam, żebyście nie musieli zabierać każdej "niezbędnej rzeczy". Żebyście nie gnali załadowani pod dach, z dręczącą myślą, że pewnie jeszcze czegoś zapomnieliście i przypomni się Wam jak będziecie w aucie, 300 km od domu. I co wtedy? Wtedy my mówimy RELAX. Wszystko co potrzebne jest u nas! Przygotowaliśmy akcesoria dziecięce i w pełni wyposażyliśmy nasze jurty. Na życzenie z przyjemnością dostarczymy do jurt wanienkę, krzesło do karmienia, nianię elektroniczną i zabawki. W łazience znajdziecie ręczniki, suszarkę do włosów, papier toaletowy i mydła. W kuchni jest wszystko to, co powinno w kuchni być :).

Here Slowhop will describe the sleeping arrangements. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Icon

Common space

Hot tub

Done! You can edit the tags Common space

Icon

Garden

Hammocks
Beach chairs

Done! You can edit the tags Garden

Icon

Waves

No Internet/WiFi
Good cell phone reception

Done! You can edit the tags Waves

Icon

For your comfort

We clean before your arrival
Bedding
Towels (complete set per stay)
Hair dryer

Done! You can edit the tags For your comfort

What will I eat?

Go to photo editor Photo edit

Kuchnię zaopatrzyliśmy w podwójną płytę indukcyjną i czajnik elektryczny. Znajdziecie w niej wszystko, co w kuchni jest potrzebne. Garnki, sztućce, durszlak, talerze, miski, szklanki, kubki, kawiarkę, herbaciany czajnik, otwieracz, obieraczkę, ostre noże, deskę do krojenia. Do nas nie musicie zabierać herbat, kawy, soli, pieprzu czy oliwy. To wszystko już na Was czeka. Nie traćcie, więc czasu na pakowanie. Wskakujcie do auta i w drogę do Kryjówki. Zrobiliśmy dla Was listę miejsc, w których pysznie zjecie. W Jeleniej Górze (25 minut autem od Kryjówki): * Szary Piec, * I love pasta, * I love pizza, * Limonka Food Truck, * Aquakultura. W Miedziance (20 minut autem od Kryjówki): Browar Miedzianka. W Malej Upie (po czeskiej stronie, 20 minut autem od Kryjówki): Browar Trautenberg.

Here Slowhop will describe your food. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Icon

Food on-site

Breakfast basket for an extra fee (75 PLN)
Vegan cuisine only
Vegetarian cuisine only
We prepare dishes for special diets with prior notice
expand more

Done! You can edit the tags Food on-site

Icon

Kitchen access

Private kitchenettes in homes/rooms

Done! You can edit the tags Kitchen access

Icon

We recommend nearby restaurants

Browar Miedzianka (15 km)
Aquakultura (20 km)
Pizzeria szary piec (30 km)
I love pasta (30 km)

Done! You can edit the tags We recommend nearby restaurants

Icon

You can buy eco products nearby

Targ w Kamiennej Górze (10 km)

Done! You can edit the tags You can buy eco products nearby

Icon

Grocery stores nearby

Sklep w Leszczyńcu (2 km)
Sklep w Szarocinie (5 km)

Done! You can edit the tags Grocery stores nearby

Will I not be bored?

Icon In/at the edge of the forest
Icon In the countryside
Icon In the mountains

Edit main tags in the section: Where will I sleep?

Go to photo editor Photo edit

Nic złego nie ma w nudzie. Nudzić się będziecie, tylko jeśli chcecie. Jeśli jednak zdecydujecie, że nudzić się nie chcecie, to mamy dla Was dobrą informację. W naszych okolicach ciężko o nudę. Przez cały rok znajdziecie mnóstwo atrakcji, więc każdy wybierze coś dla siebie. Zimą zapraszamy na okoliczne stoki zjazdowe. Najbliższy stok znajduje się wioskę obok w Czarnowie, czyli 15 minut autem od Kryjówki. W Karpaczu jest kilka stoków zjazdowych, to zaledwie 25 minut autem od Kryjówki. Mala Upa, 20 minut autem od Kryjówki po czeskiej stronie oferuje świetne trasy zjazdowe, trasy dla biegówek i lodowisko. Jeśli macie ochotę na rowerowe szaleństwo zapraszamy do naszej wypożyczalni rowerów Spoko Bikes. U nas wypożyczycie rowery elektryczne i fatbike. Mamy też akcesoria dziecięce, takie jak fotelik i przyczepkę croozer, która świetnie sprawdza się w górskich terenach. Okolice Karpacza oferują bardziej turystyczną miejscówkę z trasami pieszymi i mnóstwem atrakcji dla dzieci. Odwiedzicie Świątynię Wang, pojedziecie do muzeum kolejek, parku miniatur, bajkolandii czy przespacerujecie się do Samotni. Blisko Karpacza, w Przesiece odwiedzicie piękny wodospad położony w lesie. W okolicach Karpacza możecie odwiedzić Hutę Szkła Julia i zobaczyć jak powstają szklane cuda. Jeśli kręcą Was kopalnie i sztolnie to jest w czym przebierać. Kopalnia Uranu, złota czy sztolnie w Kowarach, Lisia Sztolnia w Wałbrzychu, Zaginione Laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze, to tylko kilka wybranych spośród wielu z nich. Tu znajdziecie więcej informacji https://www.karpacz.pl/wycieczki-gorskie. Bardzo przyjemną opcją są spacery na wieże widokowe. Najbliżej naszej Kryjówki są Trójgarb w Wałbrzychu, Ścieżka w Koronach Drzew w Jańskich Łaźniach, czy Wieża Borowa. Doskonałą spacerową opcją jest odwiedzenie Bukowca, w którym można podziwiać stare pałace i ogromny park ze stawami i niebywałym widokiem na Śnieżkę. Możesz popływać lub pomorsować w Bukówce. Pojeździć konno w okolicznej stadninie w Dębrzniku. Pogłasiać mięciutkie alpaki w Alpakoterapii u Marty Górskiej, lub zobaczyć ponad 100 gatunków różnych zwierząt z całego świata w ogrodzie zoologicznym na Łącznej. Albo możecie olać wszystkie wyżej wymienione atrakcje i po prostu odpocząć w Kryjówce. Pograć w gry, które znajdziecie w jurcie. Pochodzić po okolicznych górskich ścieżkach, bez tłoku i zamieszania. Naładować bateryjki do maksimum podziwiając mamę naturę. A więc zamknijcie oczy... weźcie głęboki oddech... z pewnością wybierzecie idealny sposób na Wasz wypoczynek :).

Here Slowhop will describe your attractions. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Icon

For those who want relaxation

Forest paths (0,1 km)
Mountain trail (0,1 km)
Library and books to read

Done! You can edit the tags For those who want relaxation

Icon

For hedonists

Winter swimming
Beach chairs
Outdoor hot tub

Done! You can edit the tags For hedonists

Icon

For sports enthusiasts

Ski lift (15 km)
Cross-country ski trail (25 km)
Horse riding (20 km)
Cross-country trails (0,1 km)
expand more

Done! You can edit the tags For sports enthusiasts

Icon

For those craving art

Mikavka Cafe & Gallery (30 km)

Done! You can edit the tags For those craving art

Icon

Monuments

Park i ruiny w Bukowcu (18 km)
Zamek Chojnik ruiny (33 km)
Park Miniatur zabytków zdolnego Śląska (15 km)
Zamek Książ (37 km)

Done! You can edit the tags Monuments

What’s there for children?

Go to photo editor Photo edit

Dla dzieci mamy dużo przestrzeni do biegania i wygłupów. W lesie jest dużo szyszek i patyków. Wojna na szyszki, robienie procy i karabinów z patyków jest jak najbardziej na wyciągnięcie dziecięcych rączek ;). Na wiosnę planujemy zrobić małpi gaj, huśtawki i ogromne hamaki na drzewach. W planach mamy też zorganizowanie małego zwierzęcego stadka.

Here Slowhop will describe what’s there for children. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Icon

Attractions for children

Cool trees for climbing
Sledding
Large safe running space
Mushroom picking
expand more

Done! You can edit the tags Attractions for children

Icon

Additionally available

Crib for babies
Bath tub for babies
High chair

Done! You can edit the tags Additionally available

Icon

Attractions for children in the area

Muzeum Lego w Karpaczu (22 km)
Tor zjazdowy Karpacz (22 km)
Wodospad w Podgórnej (31 km)
Głazy Krasnoludków (25 km)

Done! You can edit the tags Attractions for children in the area

Video

Change / delete video

How do I get there?

Icon Car

Our address: Leszczyniec 1, Leszczyniec, Lower Silesia, Poland

Get directions on Google Maps

Enter the address and describe how guests can get to you.

How much will I pay?

Cena obejmuje pobyt w jurcie maksymalnie 2 osób dorosłych i 2 dzieci, lub 3 osób dorosłych. Za każdą dodatkową osobę dorosłą pobieramy dopłatę w wysokości 100 zł, a za dziecko 50 zł. Możecie przyjechać z psami. Za każdego psiaka pobieramy dodatkową, jednorazową opłatę w wysokości 50 zł. Przy tygodniowych rezerwacjach dostaniecie 10% rabat.

Add prices

Place rules

Icon We do not accept pets
Icon Maximum number of guests: 6 people
Icon Quiet hours from 22:00 to 08:00

Edit the basic rental rules

Icon Minimum stay period
Standard minimum stay: 2 days
Wakacje: 2021-07-01 - 2021-08-31, minimum 7 days
Ferie zimowe: 2021-01-18 - 2021-02-28, minimum 7 days

Edit minimum rental periods

Icon Payment and cancellation policy
Prepayment charged: 50%
If you cancel up to 14 days before your arrival, we will refund the prepayment amount
Remaining amount payable 7 days before your arrival (cash on the spot, money transfer)
We issue VAT invoices on request

Edit payment and cancellation policies

Icon Arrival and departure times
Arrival from 15:00
Departure to 11:00
We will stick to defined checkin / checkout times

Edit arrival and departure times

Icon Other rules
Po Twojej decyzji prześlemy wszystkie niezbędne informacje. Zaliczka to połowa kwoty za wynajem jurty płatna przez system Slowhop. Jest ona bezzwrotna. Jeśli okaże się, że nie możesz do nas dojechać, będziesz mógł wykorzystać ją w innym, wybranym przez Ciebie terminie, który będzie dostępny. Pozostała kwota:

Edit other rules

Reviews

5

Bardzo przyjemne miejsce, idealne na ucieczkę z miasta. Wnętrze klimatyczne, niczego w nim nie brakuje. Dzieciaki uwielbiały wspinać się po drabince na antresolę. Jak już się zmęczyły i poszły spać, mogliśmy w całkowitej ciemności, oglądać gwiazdy przez okno w suficie. Genialne! Samo miejsce jest fantastycznie umiejscowione. W miarę daleko od zabudowań za to całkiem blisko szlaków turystycznych i rowerowych. Udało nam się odpocząć dlatego na pewno wrócimy :)

Host: Marta i Kuba
2020-11-12

Bosko. Dzięki i do zobaczenia :).


5

Świetne miejsce, można na prawdę wypocząć, z dala od zgiełku. Jurta jest przytulna i wygodna. I te widoki okolicznego krajobrazu, które można podziwiać nawet leżąc wygodnie w łóżku... Polecam! :)

Host: Marta i Kuba
2020-11-09

Dzięki wielkie :).


5

Absolutnie magiczne miejsce ! Nazwa Kryjówka idealnie oddaje klimat jurt, przez trzy dni czuliśmy się "ukryci" w lesie, w ciszy i w kontakcie z naturą :) Marta i Kuba to bardzo sympatyczni gospodarze, dziękujemy za stworzenie takiego miejsca !

Host: Marta i Kuba
2020-11-09

Dziękujemy ❤️.


5.0 13 opinii