Save See photos
Updated: 4 days ago

Wygnanowice. Dom nad Źródłami.

Translated automatically with Google Translate

The house is located in Wygnanowice, in the buffer zone of the Krzczonowski Landscape Park in the Lublin region. The springs are just below him, three of the forty-five in this area. They beat strongly and effectively, because they not only give the rhythm of life here, but also clean the waters of rivers, land and air. The Sources House looks up from above and inhales the deep smell of the forest mixed with the spring mist. This fragrance is later in the whole house.

It is a concern that you will not want to explore the area, although there are the most beautiful bike paths that we have seen. With a high probability you will not want to see the old palaces from different periods, you will not even look in the direction of Kazimierz Dolny, Lublin and Nałęczów. You will be sewing here like a writer, creating a work of life, tired of being in New York, a model looking for "something else", a group of good friends who wants to drink coffee together in the forest and wine by the fireplace. Maybe you're going for a walk on the forest paths. Fielding in a hammock. Straight from the sauna you will run to sources that are just as cold regardless of the season. You will write a poem, paint a picture. And turn the phone off.

We invite you to a place that is a beautiful hideout and creative asylum. Come for a few days. Disconnect yourself.

Anna Zarzeczna

Dla architekta takie stare siedlisko wśród lasów, nad bijącymi źródłami to wyzwanie. Dlatego kiedy 17 lat temu w ręce rodziny architektów trafiło zupełnie niezwykłe gospodarstwo rolne, od razu było wiadomo, że stanie się z nim coś nadzwyczajnego. Autorem projektu jest Marek Zarzeczny, a dobrym duchem Anna Zarzeczna. Tak powstał Dom nad Źródłami, wierzymy, że jedno z najlepszych schronień od rzeczywistości na świecie.
for 2-6 people
two bedrooms and a living room with sofas
beating springs with a constant temperature of 13 degrees
independent cooking
real slow - off the beaten track (yoga room)
akceptujemy tylko małe psy

Location

 • In / At the edge of the forest

Type of accommodation

 • Entire place

Board

 • Access to the kitchen
 • Local products

Facilities

 • Nearby the water
 • Parking
 • Internet
 • Near the woods
 • Bicycles
 • Place for a bonfire or barbecue
 • Sauna, banya
 • Fireplace
 • Private bathroom
 • Bed for a child
 • Double bed
 • Unique view from the window

Local food

 • Eggs
 • Vegetables
 • Fruits
 • Bread
 • Preserve

Where will I sleep?

We built the building on the basis of an old farm. We would like to effectively remove from reality 2 to 6 people and we have created the conditions.

At your disposal are:
- two bedrooms with large, double beds
- a living room with comfortable sofas
- a sauna and a relaxation room
- a hall with mirrors...
for yoga or exercise
- a terrace with forest and source views.
more

What will I eat?

There is a well-equipped kitchen and an organic vegetable garden on site. Both of these things can be used intensively. However, if you prefer to completely detach yourself from the practice of daily preparation of meals it is possible to order them directly to the house (let us know about this option... untill 3 days before the day of arrival). Price for a meal (soup, main dish and desert) is 50 zł/person.

more

How will I be entertained?

Wygnanowice were to be reconciled with the concept of boredom. So in the intentions of "break away", "I need a reset" to help rather than disturb. That is why our guests stop using the car and stay at the House over the Springs without feeling the need to explore and learn. They can then:
- eat breakfast...
until noon
- drink coffee at the sources
- take the chair out of the house and read Lee Child
- take photos of details at home
- promise yourself that after returning they will quit the job and write a novel
- to discuss life decisions a bit deeper than usual
- fathom the taste of red wine by the fireplace
- practice yoga in isolation
- think in the sauna
- swim in cold springs
- abandon snowballs in the forest

Or not and do something completely different.
more

What's for children?

Children can see Narnian beards, fairytale passages between worlds and forests from Harry Potter in Wygnanowice. They are not bothered by the coolness of the springs, they soak their feet and imagine that they live in water fairies. We do it too.

We do not have playgrounds, trampolines or sandboxes....
We have a forest, meadows and water, and that's enough. more

Amenities

 • Towels
 • Bedding
 • Kettle
 • Balcony, terrace
 • Dryer
 • Tv set
 • Iron
 • Bath

Video

How much will I pay?

1 double bedroomj+at your dispodal kitchen, sauna, bathroom, living room and yoga room 800 zł
2 double bedrooms+at your dispodal kitchen, sauna, bathroom, living room and yoga room 1200 zł
2 double bedrooms+2 sleeping places in a living room +at your dispodal kitchen, sauna, bathroom and yoga room 1500 zł

Children under 3 sleep with us free of charge, children between 3 and 12 years costs PLN 150 per night

Place rules

Payment and booking conditions

Advance payment of 40% refundable up to 21 days prior to arrival. The remaining amount is payable no later than 7 days before arrival.

 • Online transfer
Arrival and departure times
 • Check in from:16:00
 • Check out till:12:00
Address
 • Wygnanowice 72
 • Rybczewice Drugie

Opinions


awesome

Bez wątpienia Wygnanowice to niesamowite miejsce. Wystarczy przeczytać komentarze, aby wiedzieć, że to nie jest zwykły dom. Dla mnie najważniejszą częścią tego wyjazdu była rozmowa z Panią Anią i historia tego miejsca. Pani Ania i jej rodzina byli najbardziej inspirującą częścią naszego wyjazdu. Dom jest spójny i przepięknie urządzony. Cały wyjazd zastanawialiśmy się "Kim są właściciele? Co ich inspiruje? Jak znaleźli to miejsce?". Wszystkie odpowiedzi uzyskaliśmy się po dłuższej rozmowie z właścicielką. Wspaniali, inspirujący ludzie, którzy otworzyli nam oczy na spójny i piękny minimalizm. Od momentu wyjazdu z tego miejsca, coś się zmieniło w naszym życiu. Tatarska muzyka towarzyszy nam do dziś a maoryski masaż, którego można doświadczyć to out of body experience. Życzymy sukcesów na każdej płaszczyźnie!!


awesome

Nie ma takiej możliwości, żeby wyobrazić sobie to miejsce. Po obejrzeniu zdjęć, filmu i przeczytaniu opisu, wiedzieliśmy, że będzie wyjątkowo! A to okazało się mało!! Jest o wiele lepiej i nie bardzo znajduję słowa, żeby się rozpisać - tego trzeba doświadczyć, poczuć, zatracić się w spokoju, przyjazności i luksusie jaki stworzyli gospodarze. Otoczenie, architektura, detal, funkcjonalność - wszystko współgra i przyczynia się do absolutnego relaksu. Wrócimy... warto 😊


awesome

Fantastyczne miejsce odcięte od sąsiadów. Ogromny teren, wspaniały dom i wyposażenie. Przemiła właścicielka. Miejsce ma niesamowity klimat, można odpocząć i zapomnieć o wszystkich sprawach świata zewnętrznego. Gorąco polecam.


awesome

Niesamowite miejsce,jesteśmy pod wielkim wrażeniem nowoczesnej architektury, tak spójnie wkomponowanej w otoczenie i uzupełniającej się nawzajem.Dom dopracowany pod każdym względem, miejsce kompletne, w którym samo przebywanie wycisza, uwrażliwia na piękno,raduje wszystkie zmysły a tym samym napełnia energią.Jeżeli szukają Państwo niestandardowego luksusu w postaci pięknego, minimalistycznego wnętrza, obcowania z cudowną naturą , samym sobą oraz kunsztem ludzkich możliwości, to jest to miejsce idealne.


awesome

To był ponadprzeciętny wypoczynek. Takie miejsca na wyciszenie to rzadkość . Dziękujemy p. Ani za możliwość skorzystania z perełki luksusu, możliwości obcowania z przyrodą i dodam, że chyba nie ma tam złej pory roku na odwiedziny. Jest wszystko czego potrzeba do wypoczynku. Warto czekać na swój termin. :)


awesome

Idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć i całkowicie odciąć się od codziennego świata. Dom w lesie, ogród, źródła w tym źródełko z pitną wodą, ognisko, grill, rower, spacery, sauna, a przede wszystkim odpoczynek wśród przyrody, śpiew ptaków i cisza - brak głośnych sąsiadów, tłumów turystów. Polecamy - spędziliśmy 4 dni w domu, który zachwyca architekturą zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, a wszystko jest otoczone przyrodą, która gwarantuje pełną prywatność. Nawet jeśli pogoda nie dopisuje to nie ma mowy o nudzie :) Potwierdzamy, że Pani Ania jest bardzo sympatyczną, pomocną osobą, która dba o urok tego miejsca i współtworzy wyjątkowy klimat. Ze swojego doświadczenia radzimy rezerwować minimum 3-4 noclegi - jeśli chce się zaznać pełnego wypoczynku fizycznego i psychicznego :)


awesome

Chcesz odpocząć? ✔️Zimą biegówki lub inny spacer?✔️Chcesz spędzić czas w najbardziej dopracowanym, najpiękniejszym i klimatycznym domu ever? ✔️Sauna?✔️Cisza? ✔️Ekstra widoki? ✔️Źródła do kąpieli lub picia:) ? ✔️ Tam jest wszystko. Serio. Polecam!


awesome

Położenie (skarpa ze źródłami na dole, które są idealne w zimowy dzień po saunie). Klimat (cisza, przestrzeń, woda, las). Dopracowanie każdego detalu (wyposażenie od rzutnika, po świeże zioła i rozmieszczenie pomieszczeń, gdzie żaden z gości nie przeszkadza sobie, gdy potrzebuje ciszy), a do tego właściciele - którzy spinają to wszystko w całość i nadają niepowtarzalny charakter (bardzo ciepłe, pomocne i miłe osoby). Jedno z niewielu w Polsce tak niepowtarzalnych miejsc. *pogoda idealnie wkomponowała się w czas pobytu - słoneczny, śnieżny weekend (marcowy)


awesome

Zgadzamy się i my! 4 W domu jest wszystko o czym pomyśleliśmy, czego zapomnieliśmy i na co nigdy byśmy nie wpadli. Niebywałe miejsce.......


awesome

mistrzostwo świata! zwiedziliśmy pół świata, ale Dom nad Zródłami to jest kosmos. Żadne zdjęcie, żadna relacja nie odda klimatu tego miejsca. Absolutny top! Dziękujemy Pani Ani za niesamowitą gościne! P.S. Posiłki od Pani Joanny równieżcoś wspaniałego. Dziękujemy!!