Uložit Zobrazit fotografie

Skitury dla początkujących w Beskidach

Text je možná trochu kostrbatý. Byl přeložen pomocí Google Translate

Lubicie aktywnie spędzać czas i uczyć się czegoś nowego? Tak jak my wyznajecie zasadę, że sport to zdrowie? Mamy coś specjalnie dla Was!

Zapraszamy Was na skiturowe weekendy, które dostarczą emocji, energii i pięknych widoków. Nie martwcie się, jeżeli do tej pory nie próbowaliście swoich sił w tym sporcie - wystarczy, że macie podstawowe umiejętności w zakresie jazdy na nartach (przynajmniej tzw. jazdy „pługiem”) i poradzicie sobie śpiewająco! O sprzęt też nie musicie się martwić - zapewniamy go na miejscu.

Zapraszamy na kursy dla początkujących w zimowe weekendy (w styczniu, lutym i marcu).

Tomasz Knapik

S lyžemi na nohou jsem se zřejmě nenarodil, ale emoce spojené s lyžováním mě provázely odmala. Poprvé, když mě moji rodiče ve 4 letech vzali na Kasprowy Wierch a měli ambiciózní plán, že spolu slezou. Ukázalo se, že hustá mlha mi pomohla nepěkně sesunout pluh shora. Neuvědomuji si výšku a horskou propast, která mě obklopuje, k úžasu rodičů jsem sestoupil až do Kuźnic. Od té doby mám lyže na nohou častěji než boty. Dnes jako instruktor sjezdového lyžování SITN-PZN a majitel Kanceláře aktivní turistiky dbám na to, aby účastníkům mých tréninků a výletů nechyběly pozitivní emoce. Jsem muž činu a nedokážu sedět a stále cítím potřebu hor. Četné kurzy, školení a skitouringové a cyklistické expedice mi umožnily získat znalosti o tom, jak bezpečně zůstat na horách v zimě i v létě. Na druhou stranu díky svému lékařskému vzdělání naprosto dobře chápu, že pohyb a blízký kontakt s přírodou jsou tím nejlepším receptem na zdravý život a dosažení vnitřní harmonie. Jste tedy v bezpečných rukou. Zvu vás... do Beskyd Śląski. Zde uděláte své první krůčky na skitouringu a zdoláte vrcholy na elektrických horských kolech. Vše pod bedlivým dohledem vašeho skromného instruktora, tedy mě. Uvidíme se na Skiturowa Chata! více

szkolenie z techniki, malownicze podejścia i bezpieczne zjazdy z doświadczonym instruktorem SITN-PZN
na miejscu czekają: buty, narty i kije skiturowe
wspólna, dobrze wyposażona kuchnia do dyspozycji
dwa noclegi w górskiej chacie na wysokości 600 m.n.p.m.
ze Skiturowej Chaty widok na zimowe Skrzyczne
doskonały pomysł na aktywny weekend dla par lub rodzin ze starszymi dziećmi (9+)

Lokalizacja

 • W górach

Rodzaj noclegu

 • Pokoje i apartamenty

Wyżywienie

 • Dostęp do kuchni dla Gości

Udogodnienia

 • Blisko lasu
 • Blisko atrakcji
 • Gospodarz na miejscu
 • Miejsce na ognisko lub grilla
 • Narty

Program

Piątek:
17:00 - 21:00 – Zakwaterowanie w Skiturowej Chacie w Szczyrku

Sobota:
09:00 – 9:45 – Dobór i dopasowanie sprzętu, krótki instruktaż z obsługi sprzętu.
09:45 – 10:00 – Przejście ze Skiturowej Chaty pod dolną stację kolei linowej na Skrzyczne.
10:00 – Omówienie trasy na dany dzień*.
10:15...
– Początek wycieczki szkoleniowej.
13:30 – 14:30 – Dotarcie do Schroniska PTTK na Skrzycznem, obiad, czas na odpoczynek w schronisku.
14:30 – 15:00 – Zjazd ze Skrzycznego trasami narciarskimi do dolnej stacji kolei linowej na Skrzyczne lub dolnej stacji Gondoli ośrodka Szczyrk Mountain Resort.
15:00 – Zakończenie dnia szkolenia, czas wolny.

Niedziela:
09:30 – Początek drugiej wycieczki szkoleniowej.
15:00 – Zakończenie weekendu szkoleniowego.

*Wariant trasy na dany dzień uzależniony będzie od aktualnego stanu pokrywy śnieżnej, warunków atmosferycznych i atrakcyjności poszczególnych tras. Niektóre warianty mogą oznaczać konieczność opłacenia we własnym zakresie biletu na jeden odcinek kolei linowej lub/i przejazdu do innego punktu startowego wycieczki. Podczas weekendowego szkolenia wariant trasy sobotniej i niedzielnej jest zawsze inny i dobrany tak, by zapoznać uczestników z nowymi trasami podejściowymi.

Podczas wycieczek szkoleniowych nauczysz się m.in:
- jak przygotować narty i buty do podejścia, jak obsługiwać wiązania skiturowe,
- jak bezpiecznie podchodzić po trasie narciarskiej i poza nią,
- jak poruszać się w sposób ergonomiczny na nartach skiturowych,
- jak wykorzystywać funkcje wiązania skiturowego do podchodzenia zboczami o różnym stopniu nachylenia,
- jak planować trasę skiturową,
- jak rozkładać siły podczas podejść i dopierać tempo,
- jak wybierać kierunek przejścia, jak trawersować strome zbocza,
- jak poruszać się zakosami, gdzie robić bezpieczne przystanki,
- jak dokonać zmiany kierunku na stromym zboczu wykonując tzw “kick-turn”,
- jak zakładać ślad o optymalnym kącie dla innych w świeżym śniegu,
- jak torować,
- jak bezpiecznie poruszać się w grupie,
- jak zakładać ściągać przechowywać suszyć foki,
- jak wpinać się do wiązań w głębokim śniegu,
- jak przyjąć prawidłową pozycję narciarską podczas zjazdu.

Podczas jednego dnia szkolenia pokonujemy ok. 600 m przewyższeń. Z doświadczenia wiemy, że ta różnica poziomów jest pokonywana przez grupy średnio w 2-3 godziny. Tempo, jakim się poruszamy jest zatem bardzo spokojne. Po drodze robimy tzw. przystanki szkoleniowe, podczas których ćwiczymy poruszanie się na nartach skiturowych w zróżnicowanym terenie. Oprócz tego, podczas podejścia przewidzianych jest kilka przestojów na odpoczynek i posilenie się. Dodatkowo, dłuższa przerwa na odpoczynek zwykle ma miejsce w schronisku górskim. Podejście nie jest więc jednostajne tylko podzielone na etapy, pomiędzy którymi można odpocząć. Jeśli latem lub zimą zdarza Wam się okazjonalnie chodzić po górach to na pewno poradzicie sobie na naszym szkoleniu. Według wielu uczestników wysiłek jest porównywalny do klasycznego górskiego trekkingu (ok 2-4 godzinna wycieczka górska). Resztę sprawdzicie w praktyce. Zapraszamy do Szczyrku!
více

Kde budete snít

Sobotnio-niedzielne dwudniowe szkolenia skiturowe w Beskidach organizujemy w Skiturowej Chacie w Szczyrku. Chata zlokalizowana jest blisko dolnej stacji kolejki linowej na Skrzyczne, gdzie często rozpoczynamy nasze wycieczki szkoleniowe. Ze wspólnego salonu, tarasu oraz każdej z sypialni rozciąga się... widok na dolinę Szczyrku oraz na szczyt góry Skrzyczne. Do dyspozycji gości jest wspólny salon z kominkiem oraz kuchnia. Z salonu można wyjść wprost na ogromny taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na dolinę Szczyrku.

Na pierwszym i drugim piętrze znajduje się część sypialna. Tu każdy kąt poza kominem jest drewniany. Jest niewielka, wykończona w modrzewiu łazienka (wspólna dla gości) oraz 3 dwuosobowe sypialnie. Jeśli planujesz odbyć szkolenie wspólnie ze swoim partnerem lub chciałbyś mieć swój własny pokój na wyłączność to prosimy poinformuj nas o tym podczas dokonywania rezerwacji. Wówczas szybko damy Ci znać jakie są możliwości.
více

Jak se skvěle najíst

Posiłki nie są zapewnione. Do dyspozycji uczestników jest natomiast w pełni wyposażona kuchnia i jadalnia Skiturowej Chaty. W niedalekiej odległości od pensjonatu znajduje się też kilka restauracji: Freeride Bar, Markowa Destylarnia, Bar Kaprys oraz Green Pub. Część uczestników decyduje się zjeść obiad... podczas wycieczek skiturowych w Schronisku PTTK na Skrzycznem. více

Jak u nás odpočívat

Nie ma szans:) dni wypełnią nam skitury! Poza tym w wolnych chwilach możecie skorzystać z naszej biblioteczki z książkami górskimi, a wieczorem często urządzamy wspólne ognisko tuż za naszą chatą, przy strumyku.

Jak zabavit děti

Osoba poniżej 18 roku życia może wziąć udział w kursie pod warunkiem, że będzie jej towarzyszyć opiekun/rodzic. Dotychczas, naszym najmłodszym uczestnikiem był dziewięciolatek. Jeśli latem chodzisz ze swoim dzieckiem po górach i potrafi ono jeździć na nartach to nasz kurs skiturowy może okazać się doskonałym... pomysłem na aktywnie i rodzinnie spędzony czas w górach. více

Na wyposażeniu

 • Ręczniki
 • Pościel
 • Czajnik

Video

Cena

cena za osobę
zakwaterowanie + nauka 1300 zł

Całkowity koszt wyjazdu: 1300 zł za osobę.

Platební a rezervační podmínky

By zarezerwować miejsce na szkoleniu należy opłacić całą kwotę za szkolenie poprzez system Slowhop.

Pravidla místa

Minimální věk hostů: 9 roky/let

Maximální počet hostů: 6 osob

Běžná minimální doba pobytu: 2 dny

Platební a rezervační podmínky

By zarezerwować miejsce na szkoleniu należy opłacić całą kwotę za szkolenie poprzez system Slowhop.

 • Przelew
Časy příjezdu a odjezdu
 • Příjezd od:17:00
 • Odjezd do:17:00
Adresa
 • Świerkowa 26
 • 43-370 Szczyrk

Hodnocení


fantazie!

Byliśmy na skiturowym szkoleniu z Tomkiem w sobotę i Rafałem w niedzielę w ubiegły weekend. Było super mimo naszej zdrowotnej częściowej niedyspozycji. gdyby nie to, pewnie byłoby jeszcze lepiej. Wielkie dzięki dla obu instruktorów za piękny czas w zimowym Szczyrku. Na pewno to nie koniec naszej przygody ze skiturami :-)


fantazie!

Szkolenie skiturowe z Tomkiem jest to idealna alternatywa na zatłoczone stoki narciarskie i kolejki do wyciągów. Wspaniała dwudniowa przygoda, która może przerodzić się w pasję i miłość do tego sportu. Polecam każdemu, kto uwielbia trekking i narty zjazdowe. Dla mnie był to cudowny czas, który pozwolił mi przekonać się, że góry to miejsce w którym czuję się najlepiej :)