Užrašyti Peržiūrėti nuotraukas

Warsztaty pieczenia chleba: kilka terminów

Išversta automatiškai su Google Translate pagalba

Przeprowadzę Cię przez kolejne etapy przygotowania chleba: od mieszania składników, przygotowania zakwasu, przez składanie i formowanie oraz nacinanie chleba. Podczas warsztatów samodzielnie przygotujesz dwa chleby: bochenek pszenny i chleb w foremce. Upieczemy też chleb na drożdżach oraz przygotujemy ciasto na pizzę. Opowiem o rodzajach mąki, o młynach, z których warto mąkę zamawiać, o akcesoriach chlebowych.

Omówię dokładnie proces powstawania i dokarmiania zakwasu. Podzielę się moimi sposobami na radzenie sobie w awaryjnych sytuacjach w domowej piekarni. Nauczę Cię jak tworzyć własne przepisy na chleb. Otrzymasz ode mnie dwa rodzaje mojego zakwasu w słoiczkach.

W czasie warsztatu:
- samodzielnie przygotujesz chleb żytni na zakwasie krok po kroku;
- samodzielnie przygotujesz bochenek pszenny (mieszanie, składanie, formowanie);
- nauczysz się przygotowania bochenków z dodatkami (ziarna, orzechy itd.);
- nauczysz się jak prowadzić zakwas żytni i pszenny oraz tworzyć inne rodzaje zakwasu;
- poznasz rodzaje mąki i ich właściwości;
- dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń i nauczysz się ich unikać
- nauczysz się przygotowania ciasta na drożdżach: ciasta na bagietki i na pizzę czy focaccię
- dowiesz się, z jakich miejsc warto zamawiać mąkę.

Dla każdego uczestnika przygotowuję stanowisko pracy, zapewniam miski, składniki na chleb, akcesoria, a także notes z przepisami. Każdy odjedzie ze swoim zakwasem oraz upieczonym przez siebie chlebem, o ile wcześniej go nie pożre.

Mamy takie dostępne terminy:
21-23 kwietnia
12-14 maja

Paulina Wiśnicka

Mes esame Paula ir Maks Wiśniccy. Abu gimėme ir augome Varmijoje, bet vėliau išsikraustėme. Mūsų vingiuoti keliai atvedė mus atgal į tėvynę, o dabar kviečiame čia.
Mūsų buveinė yra mažame Kotowo kaimelyje. Čia nėra parduotuvės, pašto, autobusų stotelės, žmonių ir triukšmo. Yra paukščių čiulbėjimas, varlių kurkimas, žvaigždėtas dangus ir, svarbiausia, laikas.
Mūsų buveinės 2,5 ha plote yra namas, ūkinis pastatas, senas povokiškas vaismedžių sodas, giraitė su hamakais, tvenkinys, graži žydinti pieva, kurioje yra mūsų bitynas.
Svajojame apie vietą, atvirą kitiems žmonėms, visiškai integruotą į gamtos ritmą. Mus traukia kaimo gyvenimo sezoniškumas. Todėl turime bites, sodą, svajojame apie arklius, avis ar vištas.
jesteśmy na Warmii, w pięknym przedwojennym siedlisku
wieczorne ognisko integracyjne
śpimy w pokojach dwuosobowych z łazienkami
zapewniamy pełne wyżywienie podczas warsztatów
upieczemy pyszny chleb
tym razem zapraszamy tylko dorosłych

Programa

Piątek:
16:00 przyjazd i rozpoczęcie warsztatów: zapoznamy się, nastawimy zakwas na chleb
19:00 ognisko integracyjne z degustacją nalewek

Sobota:
9:00 śniadanie
10:00 warsztaty praktyczne przeplatane z dawką wiedzy teoretycznej
13:00 lunch
14:00 wracamy do nauki. Pieczemy chleby i zaczyniamy ciasto...
na pizzę. Nastawiamy zaczyn na kolejny chleb
18:00 kolacja: zjadamy pizzę i focaccię

Niedziela:
9:00 śniadanie
10:00 pieczemy bagietki i ekspresowy chleb na drożdżach
13:00 lunch
do 15:00 odpowiedzi na pytania i wątpliwości
15:00 zakończenie
daugiau

Kur miegosiu?

Dla każdego przygotowaliśmy własne łóżko w jednym z pokojów w naszej agroturystyce Kotowo 5.
Pokoje są dwuosobowe, każdy z prywatną łazienką. Znajdziesz w nim wszystko potrzebne do szczęścia: pościel, ręczniki, ekologiczne mydło, śmigające WiFi.

Oddamy w Wasze ręce również przestronną przestrzeń wspólną...
na wieczorne biesiadowanie: przestronny salon z kanapami, kominkiem i wyposażonym aneksem kuchennym, miejsce na ognisko z solidnym zapasem drewna, projektor i biblioteczkę pełna książek. daugiau

Ką valgysiu?

Nakarmimy Cię od A do Z: zaczniemy od śniadania z, a jakże, domowym chlebem ;) wytwarzanymi przez nas wędlinami, przetworami i miodem z naszej pasieki. Na lunch możesz spodziewać się pożywnej zupy lub risotto. Kolacja to będzie uczta złożona z pizzy i focacci przygotowanej na warsztatach. Oczywiście... najemy się tez chlebem niemal do pęknięcia. daugiau

Ar nenuobodžiausiu?

Martwię się raczej, czy wystarczy nam czasu!
W planie warsztatu przewidziane są krótkie chwile na czas wolny, które możecie spędzić na kanapie zatopieni w lekturze książki z naszej biblioteczki.

Ką veiks vaikai?

Tym razem zapraszamy tylko dorosłych.

Video

Kaina

Warsztat

cena za osobę (nocleg + wyżywienie + warsztat)
Warsztat 650 zł

Cena obejmuje nocleg w naszej agroturystyce, pełne wyżywienie oraz udział w warsztatach.

Mokėjimo ir rezervacijos sąlygos

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

Vietos taisyklės

Mažiausias svečių amžius: 18 metų

Maksimalus svečių skaičius: 6 žmonių

Standartinis minimalus nuomos laikotarpis: 2 dienos

Mokėjimo ir rezervacijos sąlygos

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

  • Płatność gotówką na miejscu
  • Przelew
Atvykimo ir išvykimo laikas
  • Atvykimas nuo15:00
  • Išvykimas iki:18:00
Adresas
  • Kotowo 5
  • 11-100 Lidzbark Warmiński

Atsiliepimai


fantastika!

Warsztaty pieczenia chleba organizowane przez Paulinę to niezwykłe doświadczenie dla miłośników pieczenia i smaku domowego chleba. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tajniki wypieku różnych rodzajów chleba na zakwasie [chleb żytni, pszenno-żytni, pizza], a także pieczywa drożdżowego [bagietki, chleb kanapkowy], moglibyśmy wykarmić całą wieś :). Była to wspaniała okazja do nabycia nowej wiedzy, uporządkowania dotychczasowej oraz do samodzielnego wykonania chlebów pod okiem profesjonalistki. W trakcie pieczenia kolejnych chlebów delektowaliśmy się wyjątkowym smakiem pieczywa świeżo wyjętego z piekarnika. Paulina przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, dzieli się cennymi wskazówkami na temat procesu pieczenia, od wyboru odpowiednich składników po odpowiednią temperaturę piekarnika. To doskonałe miejsce dla osób, które cenią sobie tradycyjne wypieki i chcą poznać sekrety ich przygotowania. Warsztaty z Pauliną to świetna zabawa i okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Bardzo bardzo bardzo polecam!