Speichern Fotos ansehen

Dzikie Rajdy: konie i natura przez cały rok

Automatisch übersetzt mit Google Translate

Szukasz odrobiny dzikości we współczesnym życiu, tego, co proste i naturalne? Minimalizmu w korzystaniu z przedmiotów, a maksymalizmu w normach, zasadach postępowania? Rajdy na naszych koniach, prowadzonych w duchu naturalnego jeździectwa, to nie tylko siedzenie w siodle. Skupiamy się na komunikacji z końmi, będziecie mieć okazję nawiązać kontakt z koniem z ziemi, budując wzajemny szacunek i zaufanie, bez pośpiechu. Na czas rajdu staniecie się opiekunami swojego konia, zadbacie, by czuł się dobrze. Możecie też dowolnie dużo czasu spędzać obserwując stado czy zapoznając się ze swoim kopytnym towarzyszem. Oczywiście my będziemy stale blisko, by pomóc Wam w razie potrzeby.

Dużą wagę przykładamy do tego, by konie u nas pracowały w zgodzie ze swoimi naturalnymi, indywidualnymi możliwościami i potrzebami. Korzystamy głównie z kantarów sznurkowych (bez wędzidła), kopyta są bose (nie podkute), konie nie pracują codziennie, a po dwóch - trzech godzinach pracy jest przerwa na jedzenie (poza pracą mają stały dostęp do paszy objętościowej), każde zajęcia zaczynają się rozgrzewką i kończą rozluźnieniem. Tak samo uważnie dbamy o ludzi. Nie znajdziecie u nas cienia masowej turystyki. Rajdy organizuję zarówno dla osób mało zaawansowanych i dzieci, jak i dla doświadczonych jeźdźców: w kameralnych grupach, a nawet indywidualne, więc możemy dopasować poziom trudności trasy.

Na Dzikim Rajdzie spędzimy całe dnie na świeżym powietrzu, wędrując konno poprzez lasy, pola i łąki. Nocować będziemy także wśród koni, po indiańsku - w tipi stojącym na pastwisku. Siodła zabieramy do środka, by wyschły. Przyrządzamy wspólnie posiłki na ognisku, jemy, gadamy, śpiewamy, milczymy… Gdy my będziemy grzać się przy ogniu, stado będzie się pasło gdzieś wokół nas. Będziemy mogli przywitać się z końmi zaraz po przebudzeniu. Każdy dzień będzie niebanalny, każdy będzie intensywny. Pierwszego dnia po przyjeździe spędzicie kilka godzin poznając swojego wierzchowca, drugiego dnia powędrujemy na nocleg do innego dzikiego miejsca, gdzie żyją konie i przyjazne, łobuzerskie kozy, a trzeci dzień zaprowadzi nas z powrotem do Chutoru.

W tym czasie zwiedzimy piękny kawałek Pojezierza Bytowskiego - mało znanego regionu Kaszub. To ziemia bogata przyrodniczo i o bujnej historii. Na uboczu polnych dróg kryje urokliwe jeziorka i zabytkowe cmentarze. Sami nie znamy jeszcze wszystkich jej tajemnic, ale pokażemy Wam najciekawsze miejsca, którymi się zachwycamy.

Drogi poprowadzą nas wśród malowniczych, wiejskich krajobrazów, otwartych przestrzeni i leśnych gąszczy. Podczas rajdu zobaczycie cały przekrój ekosystemów - od torfowisk, stawów, rzek, jezior, terenów rolniczych, lasów mieszanych, po jasne bory sosnowe.

Jeśli będzie upalna pogoda, z ulgą powitamy cień drzew. W chłodne dni z radością łapać będziemy promienie słońca na łąkach. Latem ochłodzimy się w czystych wodach rzeki, a zimą możemy urządzić wieczorne morsowanie. Jesienią szeleścić będą pod kopytami koni kolorowe liście. Wiosną odurzy nas śpiew ptaków, zapach ziół i kwiatów, i wszystkie odcienie zieleni. Gdy zmoczy nas deszcz, będziemy suszyć ciuchy nad ogniem. Nazbieramy pełne sakwy wspomnień. Po powrocie pachnieć będziemy końmi i dymem z ogniska.

Maria i Krystian

Wir haben uns dank Pferden und Träumen kennengelernt. Wir glauben, dass wir nur das, was wir mit Liebe tun, wirklich gut machen. Solche Arbeit dient denen, die sie tun, und sie dient auch anderen Menschen und der Welt. Wir wollen Arbeit mit dem Alltag verbinden. Deshalb stecken wir viel Kraft und Herzblut daran, unseren Platz auf der Erde langsam so zu gestalten, dass Menschen und Tiere sicher und glücklich darin bleiben und seinen natürlichen Charme genießen können.

Pferde beeinflussen die Natur dieses Ortes. Sie haben hier viel Freiheit, Freiheit, die sie brauchen und die wir auch schätzen.
Chutor Wild Meadows ist ein Familienbetrieb, auf dem wir mit unseren Kindern und Haustieren leben. Wir wollen nicht zerstören, was / was wir bewohnen, wir wollen mit ihm kooperieren und für das Gemeinwohl sorgen. Wir lassen uns von traditionellen, alten Vorgehensweisen inspirieren, z.

Wir möchten, dass unser kleines Land auch für andere eine Quelle der Inspiration ist. Jeder, der die Nähe zur Natur...
mag, findet hier seinen Weg. Freizeit, volles Spiel oder Aktivität, Neues lernen, Outdoor-Aktivitäten? Ruhe, Entspannung oder Spaß mit Familie und Freunden? Dafür haben wir Platz. mehr

nocleg po indiańsku - w tipi stojącym na pastwisku, wśród koni
trzydniowy rajd konny w duchu naturalnego jeździectwa
zwiedzisz mniej znany fragment Kaszub: Pojezierze Bytowskie
posiłki przygotowywane na ogniu
traperskie warunki
kameralne grupy (1-5 osób), poziom dopasowujemy indywidualnie

Programm

Liczba uczestników: od 1 do 5.
Noclegi: 2 lub 3 (ostatni opcjonalny).
Konie: sp, hc, kn, pkz.

Zazwyczaj rajdy są weekendowe (piątek-niedziela), ale jeśli pasują Wam inne dni lub chcielibyście pojechać na dłużej /krócej, to bardzo chętnie umówimy się na dowolny z dostępnych u nas terminów.

Rajdy są...
prowadzone przez przodownika turystyki jeździeckiej PTTK (Maria), w duchu naturalnego jeździectwa. Jeśli nie wiecie, co to oznacza, nie martwcie się, wszystko Wam wytlumaczymy, liczy się otwarte serce i głowa chętna do nauki. Przy rezerwacji rajdu prosimy Was o opis Waszych jeździeckich doświadczeń, umiejętności, a także obaw, problemów. Szczere i dokładne odpowiedzi są bardzo ważne, by dobrze dobrać konia, termin i grupę. Stopień trudności trasy zależy od Was (a w grupie zawsze dostosowujemy się do najsłabszego konia/człowieka). Możemy relaksować się w stępie przez calutką drogę. Możemy też zasuwać dużą część trasy kłusem, a na nadających się do tego odcinkach śmigać galopem. Lub coś pomiędzy. Możliwości są różne, byle ludzie i konie czuli się dobrze.

Poniższy program opisuje rajd traperski (nie ekskluzywny, z mniejszymi wygodami niż typowy rajd turystyczny, ale i nie ekstremalnie survivalowy), natomiast dla zainteresowanych zorganizujemy także inne opcje. Zachęcamy jednak do spróbowania naszej specjalności.

Dzień pierwszy
Zaczynamy zajęcia w piątek po południu, proponujemy koło 16:00 latem / 14:00 zimą (ale godzina rozpoczęcia jest elastyczna i zachęcamy, by przyjechać wcześniej, mamy wtedy więcej czasu z końmi, możecie swobodnie rozgościć się, rozejrzeć po okolicy). Spotykamy się na dobór koni, zapoznanie, sprawdzenie umiejętności i wstępne szkolenie z podstaw naturalnej komunikacji z końmi, obycie się ze sprzętem i stosowanymi przez nas pomocami (dbamy o to, by konie były prowadzone w spójny sposób). Będą to około 3 godziny zajęć grupowych w formie warsztatów, w tym sporo pracy z ziemi i spokojna jazda na placu, a jeśli czas pozwoli, także jazda w terenie. Celem na ten dzień jest rozluźnienie oraz nawiązanie relacji w parze koń - jeździec.
Zajęcia są zawsze dostosowane do poziomu uczestników (w przypadku osób naprawdę zaawansowanych w “naturalu” mogą to być bardziej samodzielne ćwiczenia i jazda). Po rozsiodłaniu zostawiamy konie na pastwisku i my też zostajemy tutaj, w tipi ukrytym za drzewami. Rozpalimy ognisko i zadomowicie się w tipi: zjemy kolację, podgrzejemy w kociołku wodę do mycia rąk, umościmy posłania, odpoczniemy, pogadamy, pośpiewamy… i co tam kto będzie chciał.

Dzień drugi
Koło 7:00 - 9:00 (lato - zima, no i Wasze chęci do porannego wstawania) zjemy wspólne śniadanie, po czym zaczniemy spokojnie przygotowywać konie do drogi. To nie wyścigi. Osobiście doglądamy czyszczenia, siodłania i dopinania popręgów, pomagamy, a ładowaniem sakw zajmujemy się sami (musimy mieć pewność, że nic konia nie będzie uderzało). Ze sobą na konie bierzemy tylko niezbędne rzeczy (wysyłamy wskazówki co do pakowania się), a resztę bagażu na kolejny nocleg będzie przewieziona samochodem., tak samo jak jedzenie na przerwę obiadową (popas) - to, co wybierzecie z menu najbliższej restauracji, które Wam wcześniej wysyłamy.
Po krótkiej rozgrzewce z ziemi wsiadamy na konie i ruszamy w drogę (koło 10:00 - 11:00). Przed nami 5-6 godzin jazdy, z przerwą na popas dla ludzi i koni. Trasa prowadzi przez tereny ciekawe przyrodniczo i historycznie, będziemy przejeżdżać obok miejsc wartych zobaczenia, więc jeśli będziecie chcieli, możemy się zatrzymywać częściej. Na miejscu noclegu będziemy wieczorem (dokładny czas dojazdu zależy od pogody, naszego tempa jazdy i od decyzji na trasie - np. o dłuższym postoju). Po rozsiodłaniu, roztarciu i napojeniu koni zjemy kolację, posiedzimy przy ognisku, a chętni skoczą się kąpać/morsować do niewielkiej rzeki.

Dzień trzeci
Dzień zaczynamy tak samo, jak poprzedni, tak samo się organizujemy, czeka nas też trasa podobnej długości, ale zupełnie innymi drogami. W upalne dni możemy wykąpać się z końmi w jeziorze lub ochłodzić w rzece. Choć tego dnia wracamy do Chutoru, to mamy przed sobą jeszcze wiele kilometrów przygody. Drogi prowadzić nas będą po sosnowych borach, wzdłuż rzeki i ukrytych w lasach jeziorek, pomiędzy Kaszubskimi przysiółkami.
Do Chutoru dotrzemy popołudniu lub wieczorem - dopasowujemy długość trasy do uczestników. Tutaj konie rozsiodłamy, rozmasujemy, umyjemy im nogi i odprowadzimy na zasłużony odpoczynek, a na nas czekać będzie ognisko i ciepły poczęstunek w tipi. Jeśli ktoś nie chce od razu wracać do domu, można spędzić tu spokojnie jeszcze jedną noc.
mehr

Wo werde ich schlafen?

Tipi. Brzmi jak przygoda? Słusznie!
Jest to namiot o jednej wspólnej, otwartej przestrzeni wewnątrz, bez podłogi, z paleniskiem na środku. Tu nie ma łazienki!

Zadbamy, byście mieli wszystko, co potrzebne, by mieszkać w tipi. Zapewniamy:
- materace,
- jeśli potrzebujecie, to także profesjonalne śpiwory,...
całoroczne, z dodatkowym materiałem (prześcieradłem) wewnątrz,
- poduszki, koce,
- moskitiery,
- naczynia i sztućce, łącznie z pojemnikami na prowiant,
- kanister z wodą pitną i do mycia.

Czemu tipi? Właśnie dlatego, że to namiot, w którym można palić ogień.
Dlaczego namiot? Ponieważ jest to schronienie przed trudną pogodą, które zarazem daje możliwość bycia najbliżej natury.
Dlaczego ogień? Bo ogień to życie, dzięki niemu możemy zamieszkać w każdych warunkach.

Tipi nie jest ogrodzone. Na rajd nie zabieramy własnych zwierzaków, ze względu na ich bezpieczeństwo oraz spokój dzikich zwierząt, mieszkających wokół.

Należy pamiętać, że tipi jest to tradycyjna konstrukcja mieszkalna rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, koczowniczych plemion Indian z Wielkich Równin. Oni, jak wiemy, nie mogą już swobodnie korzystać z ze swoich dawnych miejsc do życia. Ich kultura i obyczaje, a także cała przestrzeń, w której funkcjonowali, były przez wiele lat niszczone i zagarniane przez najeźdźców. Charakterystyczna konstrukcja z żerdzi, zbliżona do ostrosłupa czy też stożka, z otworem na górze, stała się jednak bardzo popularna w kulturze masowej. Moda na indiańskie motywy niestety nosi czasami znamiona zawłaszczenia kulturowego. Dlatego warto wiedzieć, komu zawdzięczamy i skąd pochodzą używane przez nas rzeczy, rekwizyty, idee, symbole. U nas tipi nie jest elementem rekonstrukcji historycznej ani eksponatem w muzeum, tym bardziej nie są to przebieranki kulturowe. Zwyczajnie - korzystamy ze stworzonej przez ludy koczownicze formy, ponieważ jest ona funkcjonalna i estetyczna. Pasuje do naturalnej przestrzeni. Jest praktyczna i ponadczasowa. Od dziecka interesowało mnie życie wędrowców z różnych cywilizacji oraz ludów koczowniczych i półkoczowniczych z różnych stron świata. Można odnaleźć między nimi wiele podobieństw. Często są to plemiona związane z końmi, żyjące na dużych przestrzeniach, mieszkające w namiotach - a to wszystko zawsze było mi bliskie. Ludzie, żyjący w takich warunkach, wymyślili rozwiązania, które się w nich sprawdzają. My, w naszych małych wędrówkach i w naszej małej osadzie, inspirujemy się ich doświadczeniem.
mehr

Was werde ich essen?

Na śniadania i kolacje - proste, traperskie, zdrowe, wyłącznie wegetariańskie i jak najbardziej naturalne posiłki, w miarę dostępności z lokalnych produktów (pyszności!), przygotowywane i podawane w tipi. Na ziemi, na kamieniu, na desce… ale spokojnie, oczywiście w naczyniach. Obiady jemy w trasie, zamawiamy... je z najbliższej restauracji (wybieracie sobie wcześniej z menu).

Zapewniamy Wam:
- kolację pierwszego dnia,
- śniadanie, wybrany przez Was obiad, przekąskę na drogę i kolację drugiego dnia,
- śniadanie, prowiant na drogę, opcjonalnie zamówiony obiad (zależy od Waszego apetytu), i kolację trzeciego dnia,
- jeśli zostajecie na kolejną noc, to również śniadanie trzeciego dnia.
Do śniadań i kolacji robimy herbatę/kawę.
Koniecznie weźcie małą, podręczną butelkę na wodę, można także mieć nieduży termos.
Zapewniamy również wszystkie naczynia.

W posiłkach przygotowywanych przez nas nie ma mięsa (ryb, owoców morza itp.). Jeśli masz jakąś alergię wymagającą specjalnej diety, to o możliwościach oraz ewentualnej dopłacie musimy koniecznie porozmawiać przed rezerwacją. Nie możemy zagwarantować, że damy radę spełnić każde wymagania, ale postaramy się dopasować.

Podstawowe produkty to warzywa, jajka (zawsze wiejskie), chleby, masło, sery, miód (zawsze lokalny), dżemy, owoce, ciasto/deser oraz herbaty ziołowe (z naszego ogródka) i "zwykłe", kawa, mleko.
mehr

Was werde ich unternehmen?

Jeśli nudzi Cię kontakt z końmi, wędrowanie po lasach i polach, podziwianie krajobrazów i miejsc cennych przyrodniczo, zwiedzanie mało znanych zabytków, nocowanie pod namiotem, pławienie koni w jeziorze, kontakt z naturą, morsowanie, palenie ogniska i tak dalej, to nie jest to wyjazd dla Ciebie.
Ale...
jeśli zawsze marzyłeś o wędrówkach na końskim grzbiecie, a westerny budziły skrywaną tęsknotę, no to jest duża szansa, że nie będziesz chciał wyjeżdżać :) mehr

Was gibt es dort für Kinder?

Dzieci są miłymi Gośćmi w Chutorze. Chętnie zabierzemy je także na rajd, oczywiście, jeśli potrafią już jeździć. Mamy małe konie, odpowiednie dla dzieci.

Jeżeli lubią spanie pod namiotem, ogniska, konie, podróże, to będzie to coś dla nich. Jeśli jeszcze nigdy nie były na wyprawie poza miastem, to mają...
szansę zakochać się w takim sposobie spędzania czasu blisko natury. Ale musisz ocenić, czy Twoje dziecko jest gotowe na kilkudniowy rajd. Jeśli Twoje dziecko nigdy nie jeździło konno dłużej niż godzinę i nie jesteś pewien, jak to będzie, lepiej najpierw wybrać się na krótszą wyprawę (zapraszamy Was wtedy na 2-3 godzinne tereny lub jednodniowe rajdy). Możecie też rodzinnie wybrać się z nami na pieszą wędrówkę z końmi albo wyprawę bryczką lub wozem! Organizujemy zarówno krótkie przejażdżki, jak i kilkudniowe włóczęgi. mehr

Video

Preis

cena za 1 osobę 1 000 zł

Cena za cały rajd - 1000zł od osoby.

Zawiera wyżywienie i noclegi w tipi.

Rodzinna zniżka - jeśli jedziecie razem, każde z Was dostaje 15% zniżki.
Akceptujemy także kartę dużej rodziny - 10% zniżki.
Dla naszych stałych Gości - 10% zniżki.

Zniżki i okazjonalne promocje się nie łączą.

Zahlungs- und Buchungsbedingungen

Przyjeżdżając do Chutoru stosujesz się do zasad pracy z końmi, jakie u nas obowiązują.

Rezerwację terminu rajdu potwierdza wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 50% kwoty.

Możemy przełożyć zadatek na inny termin, jeśli dacie nam znać o zmianie planów minimum miesiąc przed terminem rajdu.

Jeśli rajd musiałby zostać odwołany z powodów od nas niezależnych (np. prognozowane huragany, lockdown itp.) - zadatek zwracamy lub przekładamy na inny termin.

Jeśli okaże się, że nie możecie jednak przyjechać, ale znajdzie się osoba na Wasze miejsce, również zwrócimy zadatek.

Ostateczną decyzję o możliwości udziału w rajdzie podejmuję podczas zajęć pierwszego dnia (jeśli przyjechałby ktoś uważający się za świetnego jeźdźca, a ledwo trzymający się na koniu, nie mogę zaryzykować wzięcia go na kilkudniową wyprawę z zaawansowaną grupą). Natomiast do udziału w rajdzie nie musicie być na wysokim poziomie zaawansowania, proszę jedynie o rzetelne opisanie swoich umiejętności podczas rezerwacji.

Rodzic odpowiada za dziecko pozostające pod jego opieką w trakcie rajdu.

Ubezpieczenie NNW we własnym zakresie.

Rezerwując potwierdzasz zapoznanie się z zasadami i warunkami oraz ich akceptację.

Regeln der Unterkunft

Mindestalter der Gäste: 7 Jahr(e)

Höchstanzahl an Gästen: 4 Personen

Zahlungs- und Buchungsbedingungen

Przyjeżdżając do Chutoru stosujesz się do zasad pracy z końmi, jakie u nas obowiązują.

Rezerwację terminu rajdu potwierdza wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 50% kwoty.

Możemy przełożyć zadatek na inny termin, jeśli dacie nam znać o zmianie planów minimum miesiąc przed terminem rajdu.

Jeśli rajd musiałby zostać odwołany z powodów od nas niezależnych (np. prognozowane huragany, lockdown itp.) - zadatek zwracamy lub przekładamy na inny termin.

Jeśli okaże się, że nie możecie jednak przyjechać, ale znajdzie się osoba na Wasze miejsce, również zwrócimy zadatek.

Ostateczną decyzję o możliwości udziału w rajdzie podejmuję podczas zajęć pierwszego dnia (jeśli przyjechałby ktoś uważający się za świetnego jeźdźca, a ledwo trzymający się na koniu, nie mogę zaryzykować wzięcia go na kilkudniową wyprawę z zaawansowaną grupą). Natomiast do udziału w rajdzie nie musicie być na wysokim poziomie zaawansowania, proszę jedynie o rzetelne opisanie swoich umiejętności podczas rezerwacji.

Rodzic odpowiada za dziecko pozostające pod jego opieką w trakcie rajdu.

Ubezpieczenie NNW we własnym zakresie.

Rezerwując potwierdzasz zapoznanie się z zasadami i warunkami oraz ich akceptację.

  • Płatność gotówką na miejscu
  • Przelew
Adresse
  • Masłowice Tuchomskie 19 A
  • 77-133 Tuchomie

Wie kommt man dahin?

WAŻNE!!! Proszę czytać opis lub/i dzwonić - GPS wyprowadza w pole, i to nie w nasze pole! ;) Samochodem/rowerem jadąc od strony Tuchomia trzeba skręcić z szosy nr 20 koło stacji benzynowej na Masłowice Tuchomskie i jechać dalej prosto (NIE na Masłowice Tuchomskie Osada!). Kilkaset metrów za tablicą początku wsi, NAPRZECIWKO DUŻEJ ZIELONEJ HALI (po lewej), należy zjechać w polną drogę w prawo (dość stromo w dół, jest tam też nasza biała strzałka i niebieskie skrzynki pocztowe) i jechać nią prosto, mijając zabudowania, aż do samego końca. Tam, czyli na tym końcu, wjeżdża się na nasze podwórko. DOJAZD TRANSPORTEM PUBLICZNYM: Najbliższe przystanki Autobus: Tuchomie (5 km) W pobliże Chutoru - Tuchomie, Bytów, Miastko - da się również przyjechać korzystając z transportu publicznego. Polecamy wyszukiwanie połączeń na portalu e-podroznik.pl. Możemy zorganizować dojazd z przystanku autobusowego w Tuchomiu lub dworca autobusowego w Bytowie (bezpłatnie). Pociąg: Miastko (30 km) Po wcześniejszym ustaleniu zapewnimy Wam transport z dworca w Miastku (koszt 60 zł).

Meinungen