Speichern Fotos ansehen

Warsztaty pieczenia chleba: kilka terminów

Automatisch übersetzt mit Google Translate

Przeprowadzę Cię przez kolejne etapy przygotowania chleba: od mieszania składników, przygotowania zakwasu, przez składanie i formowanie oraz nacinanie chleba. Podczas warsztatów samodzielnie przygotujesz dwa chleby: bochenek pszenny i chleb w foremce. Upieczemy też chleb na drożdżach oraz przygotujemy ciasto na pizzę. Opowiem o rodzajach mąki, o młynach, z których warto mąkę zamawiać, o akcesoriach chlebowych.

Omówię dokładnie proces powstawania i dokarmiania zakwasu. Podzielę się moimi sposobami na radzenie sobie w awaryjnych sytuacjach w domowej piekarni. Nauczę Cię jak tworzyć własne przepisy na chleb. Otrzymasz ode mnie dwa rodzaje mojego zakwasu w słoiczkach.

W czasie warsztatu:
- samodzielnie przygotujesz chleb żytni na zakwasie krok po kroku;
- samodzielnie przygotujesz bochenek pszenny (mieszanie, składanie, formowanie);
- nauczysz się przygotowania bochenków z dodatkami (ziarna, orzechy itd.);
- nauczysz się jak prowadzić zakwas żytni i pszenny oraz tworzyć inne rodzaje zakwasu;
- poznasz rodzaje mąki i ich właściwości;
- dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń i nauczysz się ich unikać
- nauczysz się przygotowania ciasta na drożdżach: ciasta na bagietki i na pizzę czy focaccię
- dowiesz się, z jakich miejsc warto zamawiać mąkę.

Dla każdego uczestnika przygotowuję stanowisko pracy, zapewniam miski, składniki na chleb, akcesoria, a także notes z przepisami. Każdy odjedzie ze swoim zakwasem oraz upieczonym przez siebie chlebem, o ile wcześniej go nie pożre.

Mamy takie dostępne terminy:
21-23 kwietnia
12-14 maja

Paulina Wiśnicka

Wir sind Paula und Maks Wiśniccy. Wir sind beide in Ermland geboren und aufgewachsen, aber später ausgezogen. Unsere verschlungenen Wege haben uns zurück in unsere Heimat geführt, und jetzt laden wir Sie hierher ein.
Unser Lebensraum befindet sich in dem winzigen Dorf Kotowo. Hier gibt es kein Geschäft, keine Post, keine Bushaltestelle, keine Menschen und keinen Lärm. Da ist Vogelgezwitscher, Froschquaken, der Sternenhimmel und vor allem die Zeit.
Auf einer Fläche von 2,5 ha unseres Habitats befinden sich ein Wohnhaus, ein Wirtschaftsgebäude, ein alter nachdeutscher Streuobstgarten, ein Wäldchen mit Hängematten, ein Teich und eine wunderschöne Blumenwiese, auf der sich unser Bienenhaus befindet.
Wir träumen von einem Ort, der offen für andere Menschen ist und vollständig in den Rhythmus der Natur integriert ist. Wir fühlen uns von der Saisonalität des ländlichen Lebens angezogen. Deshalb haben wir Bienen, einen Garten und träumen von Pferden, Schafen oder Hühnern.
jesteśmy na Warmii, w pięknym przedwojennym siedlisku
wieczorne ognisko integracyjne
śpimy w pokojach dwuosobowych z łazienkami
zapewniamy pełne wyżywienie podczas warsztatów
upieczemy pyszny chleb
tym razem zapraszamy tylko dorosłych

Programm

Piątek:
16:00 przyjazd i rozpoczęcie warsztatów: zapoznamy się, nastawimy zakwas na chleb
19:00 ognisko integracyjne z degustacją nalewek

Sobota:
9:00 śniadanie
10:00 warsztaty praktyczne przeplatane z dawką wiedzy teoretycznej
13:00 lunch
14:00 wracamy do nauki. Pieczemy chleby i zaczyniamy ciasto...
na pizzę. Nastawiamy zaczyn na kolejny chleb
18:00 kolacja: zjadamy pizzę i focaccię

Niedziela:
9:00 śniadanie
10:00 pieczemy bagietki i ekspresowy chleb na drożdżach
13:00 lunch
do 15:00 odpowiedzi na pytania i wątpliwości
15:00 zakończenie
mehr

Wo werde ich schlafen?

Dla każdego przygotowaliśmy własne łóżko w jednym z pokojów w naszej agroturystyce Kotowo 5.
Pokoje są dwuosobowe, każdy z prywatną łazienką. Znajdziesz w nim wszystko potrzebne do szczęścia: pościel, ręczniki, ekologiczne mydło, śmigające WiFi.

Oddamy w Wasze ręce również przestronną przestrzeń wspólną...
na wieczorne biesiadowanie: przestronny salon z kanapami, kominkiem i wyposażonym aneksem kuchennym, miejsce na ognisko z solidnym zapasem drewna, projektor i biblioteczkę pełna książek. mehr

Was werde ich essen?

Nakarmimy Cię od A do Z: zaczniemy od śniadania z, a jakże, domowym chlebem ;) wytwarzanymi przez nas wędlinami, przetworami i miodem z naszej pasieki. Na lunch możesz spodziewać się pożywnej zupy lub risotto. Kolacja to będzie uczta złożona z pizzy i focacci przygotowanej na warsztatach. Oczywiście... najemy się tez chlebem niemal do pęknięcia. mehr

Was werde ich unternehmen?

Martwię się raczej, czy wystarczy nam czasu!
W planie warsztatu przewidziane są krótkie chwile na czas wolny, które możecie spędzić na kanapie zatopieni w lekturze książki z naszej biblioteczki.

Was gibt es dort für Kinder?

Tym razem zapraszamy tylko dorosłych.

Video

Preis

Warsztat

cena za osobę (nocleg + wyżywienie + warsztat)
Warsztat 650 zł

Cena obejmuje nocleg w naszej agroturystyce, pełne wyżywienie oraz udział w warsztatach.

Zahlungs- und Buchungsbedingungen

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

Regeln der Unterkunft

Mindestalter der Gäste: 18 Jahr(e)

Höchstanzahl an Gästen: 6 Personen

Standard Mindestaufenthalt: 2 Tage

Zahlungs- und Buchungsbedingungen

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

  • Płatność gotówką na miejscu
  • Przelew
Anreise- und Abreisezeiten
  • Check-in ab:15:00
  • Check-out bis:18:00
Adresse
  • Kotowo 5
  • 11-100 Lidzbark Warmiński

Meinungen


ich mochte es!

Warsztaty pieczenia chleba organizowane przez Paulinę to niezwykłe doświadczenie dla miłośników pieczenia i smaku domowego chleba. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tajniki wypieku różnych rodzajów chleba na zakwasie [chleb żytni, pszenno-żytni, pizza], a także pieczywa drożdżowego [bagietki, chleb kanapkowy], moglibyśmy wykarmić całą wieś :). Była to wspaniała okazja do nabycia nowej wiedzy, uporządkowania dotychczasowej oraz do samodzielnego wykonania chlebów pod okiem profesjonalistki. W trakcie pieczenia kolejnych chlebów delektowaliśmy się wyjątkowym smakiem pieczywa świeżo wyjętego z piekarnika. Paulina przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, dzieli się cennymi wskazówkami na temat procesu pieczenia, od wyboru odpowiednich składników po odpowiednią temperaturę piekarnika. To doskonałe miejsce dla osób, które cenią sobie tradycyjne wypieki i chcą poznać sekrety ich przygotowania. Warsztaty z Pauliną to świetna zabawa i okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Bardzo bardzo bardzo polecam!