Save See photos

Warsztaty pieczenia chleba: 22-24.09; 20-22.10

Translated automatically with Google Translate

Przeprowadzę Cię przez kolejne etapy przygotowania chleba: od mieszania składników, przygotowania zakwasu, przez składanie i formowanie oraz nacinanie chleba. Podczas warsztatów samodzielnie przygotujesz dwa chleby: bochenek pszenny i chleb w foremce. Upieczemy też chleb na drożdżach oraz przygotujemy ciasto na pizzę. Opowiem o rodzajach mąki, o młynach, z których warto mąkę zamawiać, o akcesoriach chlebowych.

Omówię dokładnie proces powstawania i dokarmiania zakwasu. Podzielę się moimi sposobami na radzenie sobie w awaryjnych sytuacjach w domowej piekarni. Nauczę Cię jak tworzyć własne przepisy na chleb. Otrzymasz ode mnie dwa rodzaje mojego zakwasu w słoiczkach.

W czasie warsztatu:
- samodzielnie przygotujesz chleb żytni na zakwasie krok po kroku;
- samodzielnie przygotujesz bochenek pszenny (mieszanie, składanie, formowanie);
- nauczysz się przygotowania bochenków z dodatkami (ziarna, orzechy itd.);
- nauczysz się jak prowadzić zakwas żytni i pszenny oraz tworzyć inne rodzaje zakwasu;
- poznasz rodzaje mąki i ich właściwości;
- dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń i nauczysz się ich unikać
- nauczysz się przygotowania ciasta na drożdżach: ciasta na bagietki i na pizzę czy focaccię
- dowiesz się, z jakich miejsc warto zamawiać mąkę.

Dla każdego uczestnika przygotowuję stanowisko pracy, zapewniam miski, składniki na chleb, akcesoria, a także notes z przepisami. Każdy odjedzie ze swoim zakwasem oraz upieczonym przez siebie chlebem, o ile wcześniej go nie pożre.

Mamy takie dostępne terminy:
22-24 września
20-22 października

Paulina Wiśnicka

Our names are Paula and Maks Wiśnicki. We were both born and raised in Warmia, although we later moved away. Our winding paths have led us back to our hometown, and now we invite you here.
Our habitat is located in the tiny village of Kotowo. There is no shop, post office, bus stop, people or noise here. There are birds singing, frogs croaking, a starry sky and, above all, time.
Within the area of 2.5 hectares of our habitat there is a house, a farm building, an old German orchard, a grove with hammocks, a pond, and a beautiful flowering meadow where our apiary is located.
We dream of a place open to other people, fully integrated with the rhythm of nature. We are attracted to the seasonality of rural life. That's why we have bees, a garden, and we dream about horses, sheep or chickens.
jesteśmy na Warmii, w pięknym przedwojennym siedlisku
wieczorne ognisko integracyjne
śpimy w pokojach dwuosobowych z łazienkami
zapewniamy pełne wyżywienie podczas warsztatów
upieczemy pyszny chleb
tym razem zapraszamy tylko dorosłych

Program

Piątek:
17:00 przyjazd i rozpoczęcie warsztatów: zapoznamy się, nastawimy zakwas na chleb
19:00 ognisko integracyjne z degustacją nalewek

Sobota:
9:00 śniadanie
10:00 warsztaty praktyczne przeplatane z dawką wiedzy teoretycznej
13:00 lunch
14:00 wracamy do nauki. Pieczemy chleby i zaczyniamy ciasto...
na pizzę. Nastawiamy zaczyn na kolejny chleb
18:00 kolacja: zjadamy pizzę i focaccię

Niedziela:
9:00 śniadanie
10:00 pieczemy bagietki i ekspresowy chleb na drożdżach
13:00 lunch
do 15:00 odpowiedzi na pytania i wątpliwości
15:00 zakończenie
more

Where will I sleep?

Dla każdego przygotowaliśmy własne łóżko w jednym z pokojów w naszej agroturystyce Kotowo 5.
Pokoje są dwuosobowe, każdy z prywatną łazienką. Znajdziesz w nim wszystko potrzebne do szczęścia: pościel, ręczniki, ekologiczne mydło, śmigające WiFi.

Oddamy w Wasze ręce również przestronną przestrzeń wspólną...
na wieczorne biesiadowanie: przestronny salon z kanapami, kominkiem i wyposażonym aneksem kuchennym, miejsce na ognisko z solidnym zapasem drewna, projektor i biblioteczkę pełna książek. more

What will I eat?

Nakarmimy Cię od A do Z: zaczniemy od śniadania z, a jakże, domowym chlebem ;) wytwarzanymi przez nas wędlinami, przetworami i miodem z naszej pasieki. Na lunch możesz spodziewać się pożywnej zupy lub risotto. Kolacja to będzie uczta złożona z pizzy i focacci przygotowanej na warsztatach. Oczywiście... najemy się tez chlebem niemal do pęknięcia. more

What will I do?

Martwię się raczej, czy wystarczy nam czasu!
W planie warsztatu przewidziane są krótkie chwile na czas wolny, które możecie spędzić na kanapie zatopieni w lekturze książki z naszej biblioteczki.

What's for children?

Tym razem zapraszamy tylko dorosłych.

Video

Price

Warsztat

cena za osobę (nocleg + wyżywienie + warsztat)
Warsztat 650 zł

Cena obejmuje nocleg w naszej agroturystyce, pełne wyżywienie oraz udział w warsztatach.

Payment and booking conditions

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

Place rules

Guest minimum age: 18 year(s)

Maximum number of guests: 6 people

Standard minimum period: 2 days

Payment and booking conditions

Prosimy o przesłanie 20% zaliczki. Zaliczka będzie zwrotna na 2 tygodnie przed terminem warsztatów lub w każdym przypadku, gdy warsztaty zostaną odwołane przez nas.

  • Cash on the spot
  • Online transfer
Arrival and departure times
  • Check-in from:15:00
  • Check out till:18:00
Address
  • Kotowo 5
  • 11-100 Lidzbark Warmiński

Opinions


I liked it!

Warsztaty pieczenia chleba organizowane przez Paulinę to niezwykłe doświadczenie dla miłośników pieczenia i smaku domowego chleba. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tajniki wypieku różnych rodzajów chleba na zakwasie [chleb żytni, pszenno-żytni, pizza], a także pieczywa drożdżowego [bagietki, chleb kanapkowy], moglibyśmy wykarmić całą wieś :). Była to wspaniała okazja do nabycia nowej wiedzy, uporządkowania dotychczasowej oraz do samodzielnego wykonania chlebów pod okiem profesjonalistki. W trakcie pieczenia kolejnych chlebów delektowaliśmy się wyjątkowym smakiem pieczywa świeżo wyjętego z piekarnika. Paulina przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, dzieli się cennymi wskazówkami na temat procesu pieczenia, od wyboru odpowiednich składników po odpowiednią temperaturę piekarnika. To doskonałe miejsce dla osób, które cenią sobie tradycyjne wypieki i chcą poznać sekrety ich przygotowania. Warsztaty z Pauliną to świetna zabawa i okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Bardzo bardzo bardzo polecam!