Save See photos
Available dates

Tropienie wilków

Translated automatically with Google Translate

The rules are simple: GIRLS ONLY! No guys and children. Only wolves, mountains and adventure!

We will search, hoot and hunt. Burn the fire and howl to the wolves. To wander in the backwoods, where it's easier to meet wolves than people and sleep in a place where it's easier to hear their howls than the sounds of the city. I heard it three times and today I remember it as one of the most wonderful experiences in my life.

Place: a village in the mountains, in the Żywiec Beskid. Who could have participated? Only women. The only men with a visa for "Girls only" are me - Łukasz Długowski, aka Mikrowyprawa and Michał, a hunter who from 17 deals with tracking wolves, lynxes and bears.

Łukasz Długowski

Jestem po uszy zakochany w Patagonii, Norwegii i Krecie. W przerwach między dłuższymi wyjazdami śpię w lasach, spływam rzekami i włóczę się po górach.

Staram się dzielić wiedzą i doświadczeniem organizując mikrowyprawy - kieszonkowe przygody. Napisałem o nich książkę "Mikrowyprawy w wielkim mieście", prowadzę bloga www.mikrowyprawy.com.pl, program w Dzień dobry TVN oraz fan page www.facebook.com/mikrowyprawy

Łukasz Długowski
Tracking down wolves 13-15.04
Trekking in the Beskid Żywiecki
We live in a super agro, and in the evening there are bonfires
Total relaxation
pyszna kuchnia
oraz zwierzęta podchodzące pod dom

Location

  • In the mountains

Board

  • Full board

Program

What are we going to do:
- we will go to the mountains to hunt the wolves
- we will look for leads and learn to distinguish traces left by wolves, lynxes and dogs
- do wolves attack people? - Michał will talk about his experiences with wolves and their habits
- night howl - we will go out at night, call...
wolves in the mountains
- we will learn natural navigation (from snow, wind, trees, etc.)
- we will learn how to pack a backpack and what to wear for trekking in the mountains
- we will make wolf tracks manually

PS. Will wolves attack us? There is nothing to be afraid of. Wolves are afraid of people and run away when they smell a human smell or hear a noise.
more

Where will I sleep?

We will sleep in agritourism at over 800 m above sea level. In the evenings, deer often come under her, sometimes at night, lying in bed, you can hear the howling of wolves. Accommodation in shared rooms, 3-5 persons, in a good standard. Each room with a bathroom, beds with bedding, you only need to... bring a towel and bathing equipment. more

What will I eat?

Home cooking. Vegetarian or vegan meals are available on request. Board is included in the price for participation in a micro-copy.

What will I do?

"This is one of the best trips in my life." - I heard many times after previous editions of Wolves Hunting. This is probably the best recommendation that you will not be bored :)

What's for children?

The microphone is intended for adults.

Amenities

  • Bedding

Price

Cennik z wyżywieniem

cena za wyjazd z tropieniem
cena za osobę dorosłą 860 zł
cena za dziecko 790 zł

700 PLN / person

Payment and booking conditions

Price for the whole: 700 PLN / person (with half board). Confirmation of participation in the micro-copy is the payment of the deposit: PLN 150 by the SlowHop system.

Place rules

Guest minimum age: 5 year(s)

Maximum number of guests: 20 people

Payment and booking conditions

Price for the whole: 700 PLN / person (with half board). Confirmation of participation in the micro-copy is the payment of the deposit: PLN 150 by the SlowHop system.

  • Online transfer
Arrival and departure times
  • Check in from:16:00
  • Check out till:12:00
Address
  • 98A
  • 17-200 H Orzeszkowo

Opinions


awesome

Z Łukaszem warto iść do Puszczy, bo on sie tam czuje jak w domu, nawet w nocy z wyłączoną czołówką. Jeśli trochę się obawiasz, że to będzie taka wyprawa dla ludzi z korpo, to spieszę z informacją, że jest zero pozerstwa. Do tego atmosfera, w której człowiek czuje, że jest kolegą, i że to fajnie, że przyjechał. Jest też pyszne jedzonko i super babki z agroturystyki. I nawet zupy starczyło dla wszystkich :)


awesome

Decyzję o wyruszeniu na tropienie wilków z Łukaszem podjęłyśmy z Kasią praktycznie z dnia na dzień. Bez wątpienia była to jedna z lepszych w ostatnim czasie! Nie było miejsca na nudę, a Łukasz z pasją opowiada o lesie, rozbudzając w uczestnikach ciekawość i chęć eksplorowania. Udało nam się wypatrzyć żubry, co było oczywiście jednym z lepszych punktów programu! Na uwagę zasługuje też miejsce, w którym się zatrzymałyśmy. Bardzo przyjazna atmosfera, ciepłe wnętrze i przepyszne jedzenie! Było super i chętnie byśmy to powtórzyły, teraz pewnie już z większą odwagą nasłuchiwałybyśmy wycia wilków. Świetna przygoda i super organizacja!


awesome

Bardzo fajny wyjazd! Co prawda nie spotkaliśmy wilków, ale szliśmy ich świeżym tropem - nie spodziewałem się że szukanie i analizowanie tropów może dać tyle emocji :) Chętnie wybiorę się po raz kolejny, może zimą?


awesome

Cały wyjazd była super. Wyprawa po lesie ekstra bardzo ciekawa i piękne widoki. Wilków niestety nie spotkaliśmy ale były żubry. Niesamowite przeżycie zobaczyć te ogromne i majestatyczne zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Agroturystyka bardzo urocza i klimatyczna i przepyszne jedzonko i cudowna kawka. Piękne miejsce, super ludzie :) Bardzo polecam :)


ok

Treking z Łukaszem po puszczy to nie lada gratka. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wypraw trekkingowych. Trochę żal niestety, że wilki nie przebywały w tym czasie w okolicy i jedynym śladem ich bytności były szkielety pozostawione po dawno spożytej kolacji. Kuchnia wyśmienita, ale porcje wyliczone co do sztuki. Obiad pozostawił po sobie uczucie nienasycenia. Zupy nie starczyło dla wszystkich.


awesome

Rezerwuj póki są miejsca! Cudowna leśna przygoda z czarującym przewodnikiem :) po niepowtarzalnych (dosłownie) terenach Puszczy Białowieskiej. Łukasz pięknie opowiada i inspiruje. Dostosowuje się do grupy, także każdy coś znajdzie dla siebie. Idealnie wyważona wycieczka - trochę przygód, trochę wyzwań, ale i spokój odpoczynek z odrobiną magii od gospodarzy (też tych leśnych). Jednym słowem, polecam! Ach, no i pysznie!