Add number of guests and dates to check availability

Check availability
You do not pay anything yet.
You can also ask questions here.

Go to photo editor Photo edit

Historical places

Icon max 24 people
Icon 1 house
Icon with animals
Icon self catering

Done! You can edit the tags

Pałac Gorzanów

Add the name of your place

Location Polska, Kotlina Kłodzka, Gorzanów
Historia tego miejsca to kopalnia pomysłów na książki i scenariusze filmowe. Usiądźcie wygodnie, opowiemy Wam co nieco, ale uprzedzamy - po więcej trzeba ruszyć się z fotela, spakować manatki i pojechać w sam środeczek Kotliny Kłodzkiej, gdzie od 450 lat toczy się opowieść o pewnym pałacu. Nasz ulubiony fragment to ten o pewnym ekscentryku, który miał szczęście odziedziczyć ten wspaniały pałac na przełomie XVIII i XIX wieku. Dlaczego nazywamy go ekscentrykiem? Miał zupełnie inną wizję życia niż większość jego poprzedników. Nazywał się Johann Hieronymus von Herberstein. Nie wyrażał szczególnego zainteresowania majątkiem, natomiast do szpiku kości przesiąknięty był miłością do roślin. To, co cieszyło go najbardziej w imponującym spadku to możliwość zajmowania się wielkim ogrodem. Jednak gdy jest się posiadaczem pałacu i niezbyt zasobnego portfela ma się do rozwiązania całą masę problemów (którymi Johann bardzo nie chciał się zajmować). Urodzony był jednak pod szczęśliwą gwiazdą, która skrzyżowała jego drogi z pewną aktorką z Berlina – Eleonorą Petrelli. Podobnie jak Johann, pani Petrelli była ciekawą osobowością i miała swoje wielkie marzenie: własny teatr. Wystarczy powiedzieć, że sam ich związek łamał ówczesne stereotypy: Eleonora wprowadzając się do Pałacu w Gorzanowie była po trzydziestce i miała już 4 dzieci z pierwszego małżeństwa z bogatym włoskim kupcem. Johann widocznie nic sobie nie robił z opinii postronnych, którzy łapali się za głowy na ten dziwaczny wybór życiowej partnerki. Z tego mariażu narodziły się same dobre rzeczy: za sprawą pani Petrelli w pałacu zaczął działać teatr, który wystawiał spektakle 3 razy w tygodniu, 8 miesięcy w roku przez kolejnych 28 lat, a Johann wyremontował Oranżerię i mógł bez końca dłubać w grządkach. Co prawda sielanka skończyła się, gdy Johann zmarł, a cała rodzina Herbenstein zbankrutowała (inwestowanie w złoto okazało się wtedy bardzo złym pomysłem) i pałac przejęła gmina Bystrzyca, ale dziedzictwo ich wspólnych działań przetrwało stulecia i dziś inspiruje nas do snucia kolejnych śmiałych planów względem tego miejsca. Od lat 60. XX wieku zamek popadał w ruinę. W 2012 roku Marek Haisig kupił pałac i powołał do życia Fundację Pałac Gorzanów, która od tamtej pory niestrudzenie walczy o ocalenie od zniszczenia tej perły renesansowej architektury. Mógłby powtórzyć słowa Karla von Holtei, poety i aktora, który zadebiutował na deskach teatru Petrelli: „Niczym zamek wróżek stała przede mną dziwna budowla, tak jakby specjalnie została wczarowana w tę dolinę, abym mógł w tym samym miejscu rozpocząć swą przygodę”. Ta przygoda nadal trwa, a my już dziś, dumni i szczęśliwi, możemy wreszcie otworzyć drzwi i zaprosić Was do Pałacu.

Here Slowhop will describe your place

Host:
Fundacja Pałac Gorzanów, czyli Marek i spółka
We are a group of people fascinated by the history, beauty and charm of the Gorzanów Palace, to which we decided to devote our time and energy. The spiritus movens of this undertaking is Marek, who puts all his heart into the reconstruction of the Palace. Together, we try to restore this place to its splendor and share our positive energy with it. We organize cultural events, guest rooms, sightseeing, flea markets, theater, Hultaj festival and ... who knows what else!

You can edit your name and photo in your settings.

Go to settings
Icon

About us

We speak these languages: Polish, English

Done! You can edit the tags About us

perła renesansowej architektury
perła renesansowej architektury
pokoje dla 2, 3 i dla większej liczby osób.
pokoje dla 2, 3 i dla większej liczby osób.
można gotować samemu w ogólnodostępnej kuchni lub wykupić wyżywienie
można gotować samemu w ogólnodostępnej kuchni lub wykupić wyżywienie
bardzo lubimy psiaki, jest u nas sporo zwierząt
bardzo lubimy psiaki, jest u nas sporo zwierząt
dużo się u nas dzieje - Pałac to także lokalne centrum kultury
dużo się u nas dzieje - Pałac to także lokalne centrum kultury
Gorzanów słynie z pięknego położenia w sercu Kotliny Kłodzkiej
Gorzanów słynie z pięknego położenia w sercu Kotliny Kłodzkiej

Here Slowhop will describe highlights. You can edit them.

Where will I sleep?

Icon 1 house

Edit main tags in the section: Where will I sleep?

Go to photo editor Photo edit

Jaśnie Pan(i) spać będzie w komnacie liczącego sobie cztery wieki pałacu. A tak serio, nie obiecujemy, że będziecie się czuli królewsko (bo obiecać czegoś takiego nie sposób), ale na pewno to jest nocowanie nietypowe, u ludzi wrażliwych i z wyobraźnią powodujące szereg wyjątkowych wrażeń estetycznych. Pałac Gorzanów to unikat: takiej ilości (cudem!) zachowanych i ocalonych od zniszczenia oryginalnych, renesansowych zdobień, malowideł i (sic!) XVII-wiecznych podpisów na ścianach nie zobaczycie nigdzie indziej, przynajmniej w naszym kraju. Podamy Wam to w liczbie: ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych zachowanych dekoracji ściennych, również z XVII wieku. Urok pałacu ratujemy wciąż prowadząc prace remontowe i renowacyjne, ale nie zrobimy z tego miejsca pięciogwiazdkowego kurortu ze spa. To jest miejsce historyczne i chcemy, żebyście będąc w nim wyraźnie to czuli. Uprzedzamy więc: nie oczekujcie wymuskanych, hotelowych pokoi ze ścianami wygładzonymi i równiutko pociągniętymi farbą. Zobaczycie tu raczej surowe mury, z gołym drewnem na sufitach pamiętającym stare czasy. Meble, które nie zabijają uroku, kolorowe dywany rzucone na podłogę. Drewniane skrzynie i ciężkie szafy z innej epoki. Dostępnych pokoi gościnnych mamy łącznie 7, z czego 2 znajdują się w głównej części pałacu, a 5 w skrzydle Bramnym. Większość to pokoje dwuosobowe oraz dwa apartamenty mieszczące po pięć - sześć osób każdy. Większość z nich ma własną łazienkę. W budynku mieści się wspólna jadalnia z kominkiem, sala teatralna, zabytkowe Nimfeum oraz 187 pozostałych komnat, dostępnych do zwiedzania w Pałacu Gorzanów.

Here Slowhop will describe the sleeping arrangements. If you want, you can also fill it in or edit the text.

What will I eat?

Go to photo editor Photo edit

Do dyspozycji gości są dwie ogólnodostępne kuchnie. Można w nich przygotować posiłki, można zostawić jedzenie w lodówce. Jest też opcja wyżywienia w takiej postaci, jaka będzie dla Was najwygodniejsza. Pełne? Tylko śniadania? Nie ma sprawy, wszystko jest do ustalenia. Jeśli jesteście wege albo macie jakieś alergie nie musicie się przejmować - weźmiemy to pod uwagę. Porozmawiamy i wspólnie uzgodnimy co i jak. Nasza elastyczność w kwestii wyżywienia może być dużym atutem, bo w okolicy trudno jest znaleźć dobrą restaurację, którą moglibyśmy Wam z czystym sumieniem polecić (jest tylko jeden wyjątek - na pewno dobrze zjecie w Schronisku PTTK "Jagodna"). Radzimy raczej gotować samodzielnie lub skorzystać z naszych talentów kulinarnych.

Here Slowhop will describe your food. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Will I not be bored?

Icon In the countryside
Icon In the mountains

Edit main tags in the section: Where will I sleep?

Pałac Gorzanów - Will I not be bored?
Pałac Gorzanów - Will I not be bored?

Go to photo editor Photo edit

Zacznijmy od Pałacu, bo on jest naszym oczkiem w głowie i generatorem rozrywek wszelakich. Po pierwsze pałac można oczywiście zwiedzać. 187 komnat i 4 dziedzińce to dużo tajemniczej przestrzeni do odkrycia, a my chętnie odkrywamy ją przed Wami z pasją i zaangażowaniem, jakiego nie powstydziłby się Indiana Jones. Często łapiemy się na tym, że nie jesteśmy w stanie opowiedzieć wszystkich świetnych pałacowych historii podczas jednego zwiedzania, ale może to dobrze – możecie wracać i zaskakiwać się na nowo. Po drugie, Pałac był w przeszłości swego rodzaju ówczesnym domem kultury i my tę rolę chcieliśmy mu przywrócić. Najwięcej dzieje się u nas latem. Organizujemy festiwale, spektakle teatralne (w 2018 roku po ponad 90-letniej przerwie ruszył pałacowy teatr) pojedyncze koncerty, czasem wernisaże. Odbywają się u nas też różne warsztaty artystyczne – przestrzeń pałacowa od lat inspiruje twórców i sprzyja kreatywnemu myśleniu. Na razie nie ma u nas sztywnego grafiku i cykliczności – nasze wydarzenia to często efekt spontanicznie nawiązywanych relacji z artystami różnych dziedzin. A że sława przywróconego do życia Pałacu Gorzanów jest coraz większa to i kalendarz wydarzeń z roku na rok coraz szybciej się zapełnia. Jest duża szansa, że podczas pobytu traficie na coś ciekawego. Po trzecie, Pałac otacza 6 hektarów parku, zamieszkanego przez naszych przyjaciół: klacz i źrebaka, kózki, szczeniaki, psa, koty małe i duże. Można poleżeć na zielonej trawce, popatrzeć na skaczące kozy i po prostu odpocząć. Gorzanów położony jest w samym środku Kotliny Kłodzkiej. Z każdej strony otaczają nas góry, a w bliskiej okolicy znajduje się kilka pięknie położonych miasteczek takich jak Międzygórze czy Srebrna Góra. Przez wieś prowadzi zielony szlak turystyczny, którym można dojść do starego, urokliwego Schroniska PTTK „Jagodna”, położonego na Przełęczy Spalona (koło 6 godzin marszu). Możecie też podjechać autem do Bystrzycy Kłodzkiej i wyruszyć stamtąd (wtedy do schroniska macie 3,5 h piechotą). Na Przełęczy krzyżuje się kilka szlaków pieszych, co daje możliwość skrojenia różnej długości wycieczek według własnych upodobań i możliwości. W okolicy mamy kilka miejscowości zdrojowych, gdzie można wskoczyć do basenu i napić się bogatej w cenne składniki wody (m.in. Polanica Zdrój, Lądek Zdrój). Z Gorzanowa jest też rzut beretem do Czech (jest bezpośrednie połączenie kolejowe), co czyni nasz Pałac doskonałą bazą wypadową na wycieczki do naszych południowych sąsiadów.

Here Slowhop will describe your attractions. If you want, you can also fill it in or edit the text.

What’s there for children?

Go to photo editor Photo edit

Zapraszamy dzieci, dla których spanie w pałacu to przygoda jak z bajki. Nie mamy tu tysiąca dodatkowych atrakcji, ale maluchy doceniają wyjątkowy klimat miejsca sprzyjający kreatywnej zabawie. Wszystkim księżniczkom i książętom miękną serca na widok naszych zwierzaków - koni i kóz, a w dużym parku można hasać do upadłego.

Here Slowhop will describe what’s there for children. If you want, you can also fill it in or edit the text.

Video

Change / delete video

How do I get there?

Icon Car

Our address: Podzamcze 8, Gorzanów, Kłodzko Valley, Poland

Get directions on Google Maps

Enter the address and describe how guests can get to you.

How much will I pay?

Cały rok
pokój gościnny
Pałac: apartament na parterze (dla 6 osób) z aneksem kuchennym i łazienką 360 zł
Pałac: Komnata Holteia (dla 2 os.) z łazienką 260 zł
Skrzydło Bramne: Pokój Wiejski (dla 2 os.) łazienka współna 120 zł
Skrzydło Bramne: Kurnik (dla 2 os.) łazienka wspólna 180 zł
Skrzydło Bramne: Komnata Hrabiny (dla 2 o.) z łazienką 200 zł
Skrzydło Bramne: Apartament Hrabianki (dla 4-6 os.) z łazienką 360 zł
Za pobyt pupila pobieramy opłatę w wysokości 20 zł za dobę.

Add prices

Place rules

Icon We accept: small dogs, medium dogs, big dogs, cats
Icon Maximum number of guests: 24 people

Edit the basic rental rules

Icon Minimum stay period
Standard minimum stay: 2 days

Edit minimum rental periods

Icon Payment and cancellation policy
(cash on the spot, money transfer)

Edit payment and cancellation policies

Add arrival and departure times

Icon Other rules
Obowiązuje zaliczka 50% kwoty pobytu. W przypadku anulacji przyjazdu na miesiąc przed datą przybycia zaliczka jest zwrotna.

Edit other rules

Reviews

5

Bajkowy, renesansowy squat, jakiego nie znajdziecie nigdzie na świecie;). Jedyny pałac bez kartek “nie dotykać”, w którym wszystko jest możliwe, nawet spotkanie kozy w sali balowej. Za fantastyczny pomysł na przywrócenie do życia tego obiektu chapeau bas dla malowniczego wladcy Pana Marka i całej ekipy wspierającej. Osoby mające abonament w Four Seasons mogą być zszokowane, ale Wasze dzieci będą Wam wdzięczne za zabranie ich do tej Krainy Czarów. Na dwutygodniowy miesiąc miodowy raczej nie polecam, ale jeśli nie zaliczycie chociaż krótkiego pobytu, to coś Bardzo Niesamowitego Was w życiu ominie:).


2

Miejsce piękne, ALE.... UNIKAJCIE JEDZENIA Zgadzam się z komentarzami innych gości, że miejsce jest oryginalne, bez nadęcia, można odpocząć i zaliczyć super reset. Celowo zdecydowaliśmy się na wycieczkę tutaj jako naszą podróż poślubną. Lubimy takie miejsca z klimatem i byliśmy przygotowani na LEKKIE niewygody. Ulokowano nas w komnacie Holteia (naprawdę magicznej), niestety dobudowana wewnątrz łazienka nie posiada sufitu (można się domyślić tego konsekwencji). Co więcej, z prysznica unosił się nieprzyjemny zapach i często opanowywał pokój. No, ale ok, mogliśmy przymknąć na to oko. Ale po pałacu buszowali głodni przygód odkrywcy, którzy co rusz szarpali za klamkę naszej komnaty, chcąc się dowiedzieć co skrywają drzwi. Nikt nie pomyślał, żeby naszą komnatę jakoś oznaczyć i ostudzić zapał zwiedzających. Ale to też byliśmy w stanie przełknąć. Nie mogliśmy tylko puścić płazem wyżywienia.... I tu zaczyna się najbardziej gorzka część tej opowieści. Skoro to była nasza podróż poślubna - ani myśleliśmy o gotowaniu. Ale w ogłoszeniu jest zachęta, żeby dać się porwać kulinarnym umiejętnościom gospodarzy, że w okolicy nie ma co szukać przyzwoitej restauracji i ekipa pałacu chętnie zaopiekuje się naszymi żołądkami i pochwali się talentem kulinarnym. Posiłki (śniadanie + obiadokolacja) wyceniono na 70 zł od osoby. Niby standardowo i w sumie niemało. Niestety standardom było daleko. Ekipa chyba w ogóle zapomniała, że ktokolwiek ma zamówione posiłki. Każdego dnia robił je ktoś z przypadku i to była improwizacja na naszych oczach. Posiłki (zarówno rozmiar porcji jak i treść) były po prostu słabe. Przeważały skromne śniadania, z możliwością zrobienia wyłącznie kanapki z szynką, serem i pomidorem (RAZ trafił się wachlarz kilku rodzajów sera, wędlin, dżemu, coś na ciepło i bukiet warzyw). To co lądowało na stole często wyglądało na resztki np. z dnia poprzedniego. Na obiad uraczono nas niedoprawionym schabowym, a raz golonką i ugotowanymi kilka godzin wcześniej (sinymi już) ziemniakami, które zostały razem dwukrotnie odgrzane w mikrofalówce… To bardzo nie fair, zwłaszcza, że płaci się niemało i umawia się na konkretną godzinę posiłku! Przecież ugotowanie na świeżo ziemniaków zajmuje 20 minut… Co więcej ta golonka brylowała kilka godzin wcześniej podczas imprezy (festiwal golonki). Chcieliśmy jej spróbować na obiad podczas imprezy (płacąc za nią osobno) i liczyliśmy, że wieczorem na kolację zjemy coś innego. Niestety, Pani przygotowująca tego dnia nasze śniadanie oświadczyła nam, że ma kupione 180 golonek i nie będzie nam (mimo, że przecież za to zapłaciliśmy) specjalnie gotować czegoś innego. To był najgorszy posiłek z możliwych, którego na pewno byśmy nie tknęli, gdyby nie to, jak byliśmy głodni. I tak nie daliśmy rady zjeść całości. Ten obiad dla gości festiwalu kosztował 25 zł (podany na świeżo). Łatwo policzyć zatem, że nasze śniadanie kosztowało 45 zł na osobę! Ale po skargach właściciel postanowił oddać nam za ten żenujący obiad. Zwrócił nam w sumie UWAGA 40 zł….. Żadna z obietnic kulinarnych w ogłoszeniu nie ma pokrycia. Ani nie było smacznie, ani nie było elastycznie w kwestii menu. Porcje i smak absolutnie nieadekwatne do ceny. Miejsce wciąż uważamy za ładne i magiczne, wokół piękne widoki (można się przespacerować i wyciszyć), ale ceny za te standardy to przykry żart i czujemy się oszukani.


5

Niesamowite miejsce! Pałac jak z bajki prowadzony przez grupę pomocnych i przemiłych ludzi. Zwiedzanie zamku jak nigdzie - dużo swobody co jest rzadkie w takich miejscach. Będziemy wracać na weekendy i polecać wszystkim przyjaciołom!


4.6 8 opinii